Monitored Multi-Voltage Mortise Electric Door Strike
Model:ACLOC103
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Construction | Stainless steel |
| Door Latch | 12.7mm |
| Faceplate Dimensions | 175 x 29 x 3mm |
| Keeper Depth | 10.8 mm |
| Lock Configuration | Fail secure / Fail Safe |
| Lock Status Sensor | Yes |
| Overall Dimensions | 144.5 x 36.4 x 25mm |
| Power input | 12/24VDC at 280/140mA / 12/24VAC at 170/85mA |
| Type | Mortise Mount |
| Warranty (Years) | 3 |