Professional Series 13.56MHz Card Reader
Model:ACRDR-2LKC2
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Audio | Buzzer |
| Communication | RS485 / Wiegand |
| Dimensions | 135 x 40 x 15mm |
| Fingerprint Scan | N/A |
| Ingress Protection | IP66 |
| Keypad | N/A |
| Light | Blue Backlight |
| Main Processor | 8 Bit |
| Net Weight | 0.16kg |
| Operating Conditions | -30°~+70° C / Less than 95% RH |
| Power Supply | 5~15 VDC / 100mA |
| Product | RFID Reader |
| RFID Format | 13.56MHz |
| RFID Read Range | ≤8cm |
| RFID Read Time | <0.1s |
| Tamper Switch | Yes |
| Vandal Protection | N/A |
| Warranty (Years) | 4 |
| Downloads |
|---|
| VIP Vision ACRDR Series Datasheet.pdf |