Analogue Touchscreen Indoor Intercom Monitor
Model:INTAMONB
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Audio Input | 1-ch microphone input (Omni-directional electrets) |
| Audio Output | Built-in speaker1-ch loudspeaker output |
| Bidirectional Talk | 1-ch bidirectional talk, two way |
| Dimensions | 261 x 192 x 24.1mm |
| Intercom Type | Analogue Intercom Monitor |
| Main Processor | NEC MCU |
| Memory Slot | N/A |
| Monitor Display | 7” color LCD |
| Monitor Resolution | 800 x 480 |
| Net Control | Monitor & Unlock, Connect to emergency / security monitoring centre, Remotely upgrade |
| Net Interface | RJ45(non-Ethernet)plug connected with distributor, including power supply, AV and control |
| Operating Environment | -10° to 55°C. 90%RH Max |
| Operating System | Simple OSD message |
| Power Consumption | >6W |
| Power Input | 24V |
| RS485 Interface | Bus control and software upgrading |
| Video Input | 1-ch CVBS analog video |
| Video Monitoring | Support |
| Weight | 0.6kg |
| Warranty (Years) | 1 |
| Downloads |
|---|
| Product Brochure (PDF) |