Black Residential IP Intercom Door Station
Model:INTIPRDSB
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Audio Input | Omni-directional Microphone |
| Audio Output | Built-in Loudspeaker |
| Backlit Interface | Yes |
| Bidirectional Talk Support | Yes |
| Card Support | Yes; Built-in IC Card Reader |
| Construction | Tempered glass and UV stabilised plastic |
| Dimensions | 154 x 114 x 43mm |
| Ethernet | 10M/100Mbps Self-adaptive |
| Image Sensor | 1.0 Megapixel CMOS |
| Ingress Protection | Weather resistant front panel only |
| Main Processor | Embedded Microprocessor |
| Memory Capacity | 128MB |
| Network Protocol | TCP/IP, SNMP, MDI/DMI-X Self-adaptive |
| Operating System | Embedded Linux OS |
| Operating Temperature | -10 ~ +55°C |
| Operational Input | Single Digital Button |
| Power Consumption | Standby <1W / Operation <5W |
| Power Input | 12VDC |
| Tamper Detection | Yes |
| Vandal Resistant | N/A |
| Video Compression | H.264 |
| Weight | 0.60kg |
| Warranty (Years) | 1 |