Residential D2 Series IP Door Station
Model:INTIPRDSD2
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| App Connection | QR Code |
| Audio / 2-Way Talk | Omni-directional Microphone & Embedded Loudspeaker for 2-way talk |
| Button Illumination | Supplemental White Light (AGC) with backlit keypad |
| Camera System | 1/2.9" 2.0 Megapixel CMOS with 2mm lens (Horizontal. FoV: 140°) |
| Card Support | Mifare, Up to 30mm card detection, AM Modulation, 13.56MHz, 42dBuA/m@10m max. TX power |
| Construction | N/A |
| Dimensions | 200 x 98 x 35mm |
| Ethernet / Network | 10M/100Mbps Self-adaptive / TCP/IP protocol |
| Ingress Protection | IP65 (Front plate) |
| Input / Output | 1 x RJ45, 1 x 12V/600mA, 1 x Alarm I/O, 1 x Wiegand, 1 x RS-485 |
| Installation Options | Surface mount / Flush mount (sold separately) |
| Interface | 1 x Door Chime, 1 x Exit Button, 1 x Lock Control |
| Internal MicroSD Slot | MicroSD Slot, up to 256GB (sold separately) |
| Low-Light Application | N/A |
| Main Processor | Embedded Microprocessor |
| Max. Additional Door Stations | 20 |
| Max. Indoor Monitors | 10 |
| Operating Environment | -40°C ~ +60°, 10~90% relative humidity |
| Power Consumption | Standby <5W / Operation <7W |
| Power Input | 48VDC, PoE (802.3af/at) |
| Tamper Detection | Yes |
| Vandal Resistant | IK08 |
| Weight | 0.69kg |
| Warranty (Years) | 4 |