2-Wire Residential IP Intercom Door Station
Model:INTIPRDSVW2W
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| App Connection | QR Code (requires network controller) |
| Audio / 2-Way Talk | Omni-directional Microphone & Embedded Loudspeaker for 2-way talk |
| Camera System | 1.3’’ 1.3 Megapixel CMOS with 2.8mm lens - Angle adjustable (Diagonal FoV: 120°) |
| Card Support | N/A |
| Construction | Stainless steel front plate |
| Dimensions | 130 x 140 x 32mm |
| Ethernet / Network | 10M/100Mbps Self-adaptive |
| Ingress Protection | IP54 |
| Input / Output | 6 x alarm input / 1 x alarm output / 2-wire ports |
| Installation Options | Includes surface mount rain shield/bracket |
| Internal MicroSD Slot | N/A |
| Low-Light Application | N/A |
| Main Processor | Embedded Microprocessor |
| Max. Additional Door Stations | 20 |
| Max. Indoor Monitors | 10 |
| Power Consumption | Standby < 1W / Operation < 7W |
| Power Input | 24VDC |
| Tamper Detection | Yes |
| Vandal Resistant | IK07 |
| Weight | 0.80kg |
| Warranty (Years) | 4 |