Professional 4 Channel Mobile NVR with GPS, 4G & WiFi
Model:MNVR-GPS4GW2
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Input / Output | 6 channel |
| Auxiliary Inputs | 1 x RS485 port (for PTZ) |
| Backup Modes | USB Device/Network/Internal HDD |
| Bit Rate | 48~8192Kb/s |
| Dimensions / Rack Units | 190 x 210 x 60mm |
| Display Resolution | Configurable from 1920 x 1080 to 1024 x 768 |
| Display Split | 1/4 |
| Ethernet | 1 RJ-45 Port (10/100 Mbps) |
| HDD Modes | Single (no RAID compatibility) |
| Incoming Bandwidth | 200Mbps |
| Internal HDD | 1x SATA ports, max.2TB |
| Interoperability | ONVIF 2.3 conformant |
| Main Processor | Dual-core Embedded Processor |
| Max. User Access | 128 users |
| Network Functions | TCP/IP, UDP, DHCP, DNS, IP Filter, PPPOE, DDNS, FTP, Email, Alarm Server |
| Operating Environment | -35°C (heater optional)~+60°C / 10%~95%RH / 86~106kpa |
| Operating System | Embedded LINUX |
| Optical Interface | N/A |
| OSD | Camera title, Time, Video loss, Camera lock, Motion detection, Recording |
| Playback Sync | 1 / 4 |
| PoE | 8 ports (IEEE802.3af/at) |
| Power Consumption | <15W |
| Power over Ethernet | 4 ports (IEEE802.3af/at) |
| Power Supply | 6~36VDC |
| Record Interval | 1~120 min (default: 60 min), Pre-record: 1~30 sec, Post-record: 10~300 sec |
| Record Modes | Manual, Schedule(Regular(Continuous), MD, Alarm), Stop |
| Recording Resolution | Configurable from 1080p (1920 x 1080) to D1 (704 x 576) |
| Remote View | iPhone, iPad, Android, Windows Phone |
| Search Modes | Time/Date, Alarm, Motion Detection & Exact search (accurate to second), Smart search |
| Trigger Events | Recording, PTZ, Tour, Alarm out, Email, FTP, Snapshot, Buzzer & Screen tips |
| Two-way Talk | 1 Channel Mic in, 1 Channel Mic out |
| USB Interface | 2 ports: 2x USB2.0 |
| Video Compression | H.265/H.264 |
| Video Detection | Motion Detection, MD Zones: 396(22×18), Video Loss & Camera Blank |
| Video Input | 4 channel BNC |
| Video Output | 1 x HDMI, 1 x VGA, 2 x TV |
| Weight | 3kg (without HDD) |
| Warranty (Years) | 4 |