Mobile Series 4 Channel NVR with GPS & PoE
Model:MNVR4-GPS
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Input / Output | 8 channels input / 2 channels relay output |
| Auxiliary Inputs | 1 x RS232 / 1 x RS485 |
| Backup Modes | USB Device / eSATA Device / Network |
| Bit Rate | H.264: 48 ~ 8192Kbps |
| Dimensions / Rack Units | 180 x 208 x 100mm / 2 DIN |
| Display Resolution | Configurable from 1920 x 1080 to 1024 x 768 |
| Display Split | 1/4 |
| Ethernet | 1 x RJ-45 port (10/100/1000M) |
| GPS Functions | Built-in high precision GPS module / Overlay: car number, time, position, speed |
| HDD Modes | Single (no RAID compatibility) |
| Internal HDD | 2 x 2.5’’ SATA ports, up to 8TB / 1 x SD card slot, up to 128GB |
| Interoperability | ONVIF 2.3 conformant |
| Main Processor | Dual-core embedded processor |
| Max. User Access | 128 users |
| Network Functions | HTTP, IPv4, TCP/IP, RTSP, UDP, SMTP, NTP, DHCP, DNS, DDNS, FTP, IP Filter |
| Operating Environment | -10 ~ 55°C / 10 ~ 90%RH |
| Operating System | Embedded Linux |
| OSD | Camera title, Time, Video loss, Camera lock, Motion detection |
| Playback Sync | 1/4 |
| Power Consumption | < 15W |
| Power over Ethernet | 4 ports (IEEE802.3af) |
| Power Supply | 6 ~ 36VDC |
| Record Interval | 1~120 min (default: 60 min) / Pre-record: 1~30s / Post-record: 10~300s |
| Record Modes | Manual / Schedule (Regular [Continuous], MD, Alarm) / Stop |
| Recording Rate | 200Mbps |
| Recording Resolution | Configurable from 1080p (1920 x 1080) to D1 (704 x 576) |
| Remote View | Requires optional 3G/4G module |
| Search Modes | Time/Date, Alarm, By Motion, Exact search, Smart search |
| Trigger Events | Recording, PTZ, Tour, Alarm, Video Push, Email, FTP, Buzzer |
| Two-way Talk | 1 channel input, 1 channel output (aviation connector), RCA |
| USB Interface | 3 ports: Rear USB2.0 / 2 x Front USB2.0 |
| Video Compression | H.264 |
| Video Detection | Motion Detection, Motion Zones: 396 (22 x 18), Video Loss & Tampering |
| Video Input | 4 channels |
| Video Output | 1 x HDMI, 1 x VGA, 2 x TV |
| Weight | 3.0kg (without HDD) |
| Warranty (Years) | 4 |