Ultra HD Network Video Decoder (2 x HDMI Out)
Model:NVD-A2
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Input | - |
| Alarm Output | - |
| Audio Format | PCM |
| Bi-directional Talk | - |
| Collection Resolution | - |
| Communication Interface | 1 x RJ45 network port (10 / 100 / 1000M), 1 x RS232 (via RJ45, 3 x USB |
| Decoding Resolution | 8MP / 6MP / 5MP / 3MP / 1080p / 960H / D1 |
| Dimensions | 150.0 mm x 92.0 mm x 32.8 mm (L x H x W) |
| Display Resolution | 1024 x 768@60Hz, 1280 x 720@60Hz, 1280 x 1024@60Hz and 1920 x 1080@60Hz |
| Display Split | 1 / 4 / 6/ 8 / 9 / 16 / 25 split. Supports M x N custom split and M x N < 36 |
| Operating System | Embedded Linux |
| Operating Temperature | -10°C to +55°C |
| Power Consumption | <24W |
| Power Supply | 100-240 VAC, 50-60Hz |
| Processor | High-Performance Embedded Processor |
| Video Decoding Capacity (Separate) | - |
| Video Decoding Capacity (Total) | Decodes maximum 2Ch@8MP(25fps), 3CH@6MP(25fps), 5CH@5MP(25fps), 5CH@4MP(25fps), 7CH@3MP(25fps), 10CH@1080p(30fps) and 32CH@D1(30FPS) Simultaneously |
| Video Format | H.265 / H.264 |
| Video Frame Rate | PAL: 1~25fps / NTSC: 1~30fps |
| Video Input | - |
| Video Output | 2 x HDMI |
| Weight | 0.30kg |
| Warranty (Years) | 4 |