Ultra HD Network Video Decoder (6 x HDMI Out)
Model:NVD-A6
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Input | 4ch |
| Alarm Output | 4ch relay out (30VDC 1A, 125VAC, 0.5A) |
| Audio Format | PCM / G.711 / AAC |
| Bi-directional Talk | 1 Pair 3.5mm jack (2.0V Line in / 50mV Mic in / 10KΩ,2.0V / 16Ω out) |
| Collection Resolution | 3840 x 2160 / 1920 x 1080 / 1600 x 1200 / 1680 x 1050 and lower |
| Communication Interface | 2 RJ45 network port (10M/100M/1000M); 3 RS232(1 DB9, 2 RJ45); 1 RS485 |
| Decoding Resolution | 32MP / 12MP / 8MP / 6MP / 5MP / 4MP / 3MP / 1080P / 720P / 960H / D1 / HD1 / 2CIF / CIF / QCIF |
| Dimensions | 440 x 408 x 70mm (1.5U) |
| Display Resolution | 3840 × 2160 / 2048 × 1152 / 1920 × 1200 / 1920 × 1080 / 1280 × 1024 / 1280 × 720 / 1024 × 768 (4 ports support 3840×2160, the remaining 2 ports support 2560 × 1600 |
| Display Split | 1 / 4 / 6 / 8 / 9 / 16 / 25 / 36 |
| Operating System | Embedded Linux |
| Operating Temperature | -10°C~+55°C, 10%~95%RH (86Kpa ~ 106Kpa) |
| Power Consumption | ≤70W |
| Power Supply | 100 ~ 240VAC, 50Hz-60Hz |
| Processor | Internal Processor |
| Video Decoding Capacity (Separate) | Port 1, 2 & 3: 1CH@32MP (25fps) / 3CH@12MP (15fps) / 4CH@8MP / 16CH@1080P / 36CH@720P / 64CH@D1 Port 4, 5 & 6: 1CH@32MP(25fps) / 3CH@12MP (15fps) / 4CH@8MP / 16CH@1080P / 36CH@720P / 64CH@D1 |
| Video Decoding Capacity (Total) | 2CH@32MP (25fps) / 6CH@12MP (15fps) / 8CH@8MP / 32CH@1080P / 72CH@720P / 128CH@D1 |
| Video Format | H.264 / H.265 / SVAC / MJPEG / MPEG2 / MPEG4 |
| Video Frame Rate | PAL: 1~25fps / NTSC: 1~30fps |
| Video Input | 2 x HDMI, 2 x DVI-I |
| Video Output | 6 x HDMI |
| Weight | 4.83kg |
| Warranty (Years) | 4 |
| Downloads |
|---|
| NVD-A Series Product Datasheet (PDF) |