Ultra HD Network Video Decoder with 9 HDMI outputs
Model:NVD-B9
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Input | 1 |
| Alarm Output | 1 |
| Audio Format | PCM / G.711 / AAC |
| Bi-directional Talk | 1 Pair 3.5mm jack (2.0V Line in / 50mV Mic in / 10KΩ,2.0V / 16Ω out) |
| Collection Resolution | Up to 3840 x 2160@60fps (4K / 8MP) |
| Communication Interface | 1 x RJ45 network port (10M/100M/1000M), 3 x RS232(2 x RJ45, 1 x DB9),1 x RS485 |
| Decoding Resolution | 32MP / 12MP / 8MP / 6MP / 5MP / 4MP / 3MP / 1080p / 720p / 960H / D1 / HD1 / 2CIF / CIF / QCIF |
| Dimensions | 482.6 mm × 317.3 mm × 44.5 mm |
| Display Resolution | 3840 x 2160 / 2560 x 1600 / 1920 x 1080 / 1280 x 1024 / 1280 x 720 / 1024 x 768 (6 ports support 3840 x 2160, 3 ports support 2560 x 1600) |
| Display Split | 1/4/6/8/9/16/25/36 |
| Operating System | Embedded Linux |
| Operating Temperature | -10°C~+55°C, 10%~95%RH (86Kpa ~ 106Kpa) |
| Power Consumption | ≤70W |
| Power Supply | 100 ~ 240VAC, 50Hz-60Hz |
| Processor | High-performance embedded processor |
| Video Decoding Capacity (Separate) | N/A |
| Video Decoding Capacity (Total) | 3-ch@32MP (25 fps), 9-ch@12MP (25 fps), 14-ch@8MP (25 fps), 18-ch@6MP (25 fps), 24-ch@5MP (25 fps), 29-ch@4MP (25 fps), 37-ch@3MP (25 fps), 57-ch@1080p (25 fps), 192-ch@D1 (25 fps) |
| Video Format | H.265 / H.264 / MJPEG / MPEG4 / SVAC / MPEG2 |
| Video Frame Rate | PAL: 1~25fps / NTSC: 1~30fps |
| Video Input | 2 x HDMI, 2 x DVI-I |
| Video Output | 9 x HDMI |
| Weight | 4.80kg |
| Warranty (Years) | 4 |