VIP Vision General System Management Centre
Model:NVR-GSMC2
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Access Control | 200 devices, 500 Doors (single server) / 600 devices, 1500 Doors (multiple servers) |
| Access Control Events | 240 per Second (single server) / 480 per second (multiple servers) |
| Alarm Controllers | 64 devices, 640 zones (single server) / 320 devices, 3200 zones (multiple servers) |
| Alarm Host | 100 channels (single server) / 500 channels (multiple servers) |
| ANPR Camera | 100 channels (single server) / 500 channels (multiple servers) |
| Appointments in Progress | 10,000 |
| Cards | 200,000 |
| Combined Event Rules | 100 |
| Combined Events | 200 |
| Dimension | 444.8mm × 133.2mm × 522.2mm |
| Door Access rules | 200 |
| Door Access Rules For People | 10,000 people (1 password, 2 face images, 3 fingerprints & 5 cards for each person) |
| DSS Mobile for VDP | 500 Online, 5000 Total |
| Entrances & Exits | 16 |
| Event Reception (w/ Picture) | 100 per second (single server) |
| Event Reception (w/o Picture) | 240 per Second (single server) / 480 per second (multiple servers) |
| Event Sources for Event Rules | 3,000 |
| Face Watch List | 50 |
| Faces | 100,000 |
| Faces Per Watch List | 50,000 |
| Facial Recognition Channels | 20 devices, 100 channels (single server) / 100 channels, 500 channels (multiple servers) |
| Features | Face Recognition / ANPR / Metadata / People Counting / Heat Map / Video Intercom / Access Controller / Operation Logs / Service Logs (5,000,000 each) |
| Fingerprints | 200,000 |
| General Recording Plans | 3,000 |
| Group Levels | 10 |
| Hard Disk Compatibility | SAS/SATA disk |
| HDD Installation | Built-in 1× 2T HDD disk (2.5”) for system Support 15HDD disks (3.5”) for Video & Picture storage (max 16TB per HDD, 200TB per server) |
| HDMI | 3 HDMI |
| Hierarchy of Raster Map | 8 Hierarchies |
| Hot Swap | Supports hot swap & online replacement |
| Included Device License | 1,000 devices (single server) / 5,000 devices (multiple servers) |
| Installation Method | Standard 19” rack installation |
| Main Processor | 64 bit 4 core CPU (CORE-I5-6600) |
| Map Size of Raster Map | Up to 15MB |
| Maximum Capacity per Storage Server (local & IPSAN) | 200 TB (single server) / 1PB (multiple servers) |
| Maximum Device Licences | 2,000 devices (single server) / 6,000 devices (multiple servers) |
| Memory | 16GB |
| Motherboard | Embedded board (7 × 24 operation) |
| Motion Detection Recording Plans | 3,000 |
| Network Port | 4 Ethernet Ports (100/1000Mbps ) |
| Notification Center Message | 1,000 |
| ONVIF | 500 devices, 1000 Channels (single server) / 2500 devices, 5000 Channels (multiple servers) |
| Operating Environment | 0°C~40°C / 10%~80% RH |
| Operating System | Linux |
| P2P | 32 devices |
| Parking Lots | 8 |
| PC Client & DSS Mobile Users | 50 Online, 200 Total |
| People Counting & Heat Map | 32 channels (single server) / 160 channels (multiple servers) |
| Persons | 100,000 |
| Persons & Vehicle Groups | 999 |
| Picture Bandwidth Incoming / Outgoing / Storage | 100 channels (single server) / 500 channels (multiple servers) |
| Power | 315W (max), 210W (stable) |
| Power Redundancy | 1+1 redundant power |
| Prerecording Bandwidth for Alarm Recordings | 400 Mbps (single server) / 2,000 Mbps |
| Public Passwords | 1,500 |
| Raster Map Total | 256 |
| Resources per Raster Map | 300 |
| Roles | 100 (32 per user) |
| Rules Per Group | 20 |
| Secondary Development | Platform SDK provided |
| Storage Environment | -20°C~70°C / 5%~90% RH |
| Sub Servers | Up to 5 sub-servers |
| System Disk | Seagate 7200 RPM Enterprise Class HDD 2 TB |
| Total Bandwidth Incoming / Outgoing / Storage | 600 Mbps (single server) / 3000 Mbps (multiple servers) |
| Total Faces | 100,000 |
| Total Groups | 8 |
| Total Vehicle Groups | 16 groups |
| Total Vehicles | 20,000 |
| USB Port | Front panel: 2 × USB 2.0, Rear panel: 2 × USB 3.0 |
| Vehicle Watch Lists | 16 |
| Vehicles | 20,000 |
| Vehicles per Vehicle Watch List | 20,000 |
| VGA | 1 VGA, as network config |
| Video | 500 devices, 1000 Channels (single server) / 2500 devices, 5000 Channels (multiple servers) |
| Video Bandwidth Incoming / Outgoing / Storage | 600 Mbps (single server) / 3000 Mbps (multiple servers) |
| Video Intercom Devices | 2000 devices |
| Video Metadata | 100 channels (single server) / 500 channels (multiple servers) |
| Video Retrieval Plans | 3,000 |
| Weight (Without Package) | 19.1kg |
| Zones | 256 |
| Warranty (Years) | 4 |