IP System Management Centre
Model:NVR-SMC1
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Chassis | 1.0mm SGCC steel plate |
| Consumption | 70W ~ 120W (with HDD) |
| Dimension | 440 x 398 x 44mm (1U) |
| HDD Installation | Built-in 1× 1T HDD disk (2.5”) for system |
| HDMI | 2 HDMI, one as network config, another as spare |
| Incoming Bandwidth | - |
| Installation Method | Standard 19” rack installation |
| Internal HDD | 1 x 1TB HDD (built-in), 3 x 2.5" HDD supported |
| Main Processor | 64 bit 4 core CPU (CORE-I3-6100) |
| Memory | 8GB(1×8GB) |
| Network Port | 4 Ethernet Ports (10/100/1000Mbps ) |
| Operating Environment | 0°C~45°C / 5%~90% RH |
| Operating System | Linux |
| PoE | No |
| Power | Supports hot swap |
| Rackmountable | Yes (included) |
| RS232 | Reserved |
| RS485 | Reserved |
| Storage Environment | -20°C~70°C / 5%~90% RH |
| Support | 3 x 2.5" HDD disks (2.5”) for Video & Picture storage |
| USB Port | Front panel: 2 × USB 3.0, Rear panel: 2 × USB 3.0 onboard panel:1 × USB 2.0 |
| VGA | 1 VGA, as network config |
| Video Input | 256 channels |
| Weight (Without Package) | 6.0kg |
| Warranty (Years) | 4 |