16 Channel Network Video Recorder (Professional Housing / 16ch PoE)
Model:NVR16PRO4
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Input / Output | 16 channels / 6 channels |
| Backup Modes | USB Device / Network / eSATA Device / Internal SATA burner |
| Bit Rate | 48~ 8192kbps |
| Dimensions | 440 x 460 x 68mm / 1.5U |
| Display Resolution | 1920 x 1080 / 1280 x 1024 / 1280 x 720 / 1024 x 768 |
| Display Split | 1/4/8/9/16 |
| Ethernet | 1 RJ-45 port (10/100/1000Mbps) |
| Internal HDD | 4 SATA ports, up to 16TB, RAID / 1 eSATA port |
| Main Processor | Dual-core embedded processor |
| Max. User Access | 20 users |
| Network Functions | HTTP, TCP/IP, IPv4/IPv6, UPNP, RTSP, UDP, SMTP, NTP, DHCP, DNS, IP Filter, PPPOE, DDNS, FTP, Alarm Server, IP Search |
| ONVIF | 2.0 Conformance |
| Operating Environment | -10 ~ 55°C / 10 ~ 90%RH / 86 ~ 106kpa |
| Operating System | Embedded Linux |
| OSD | Camera title, Time, Video loss, Camera lock, Motion detection |
| Power Consumption | NVR: 40W (without HDD) / PoE: Max 15W per port |
| Power over Ethernet | 16 ports (IEEE802.3af) |
| Power Supply | 100 ~ 240VAC, 50 ~ 60Hz |
| Record Interval | 1~120 min (default: 60 min) / Pre: 1~30s / Post: 10~300s |
| Record Modes | Manual / Schedule (Regular [Continuous], MD, Alarm) / Stop |
| Record Rate | Max. 160Mbps (eg. 16 channels 5.0MP at 8Mbps) |
| Record Resolution | 5MP(2560x1920) / 3MP(2048x1536) / 1080P(1920x1080) / 720P(1280x720) |
| Remote View | iOS (iPhone, iPad) / Android devices / Windows Phone |
| RS232 | 1 port for PC communication & keyboard |
| RS485 | 1 port for PTZ control |
| Search Modes | Time/Date, Alarm, MD & Exact search (accurate to second), Smart search |
| Sync Playback | 1/4/9/16 |
| Trigger Events | Recording, PTZ, Tour, Alarm, Video Push, Email, FTP, Buzzer & Screen tips |
| Two-way Talk | 1 channel input / 1 channel output / BNC |
| USB Interface | 3 ports: 2 x Rear USB2.0 / 1 x Front USB2.0 |
| Video Compression | H.264 / MJPEG |
| Video Detection | Motion Detection, MD Zones: 396(22× 18), Video Loss & Camera Blank |
| Video Input | 16 channel |
| Video Output | HDMI / VGA / TV (BNC) |
| Weight | 5.0kg (without HDD) |
| Warranty (Years) | 2 |