Professional Grade 32 Channel Network Recorder (without PoE)
Model:NVR32PRO
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Input | 8 Channels |
| Alarm Trigger | Events Recording, Alarm, Email, FTP & Buzzer |
| Backup Mode | USB Device / Network |
| Bit Rate | 48~ 8192kbps |
| Compression | H.264 / MJPEG |
| Dimensions (W×D×H) | 375mm×285mm×50mm |
| Display Split | 1/4/8/9/16/25/32 |
| IP Camera Input | 32 Channels |
| Maximum User Access | 20 |
| Network | RJ-45 port (10/100M/1000M) |
| Network Functionality | HTTP, TCP/IP, IPv4/IPv6, UPNP, RTSP, UDP, SMTP, NTP, DHCP, DNS, IP Filter, PPPOE, DDNS, FTP, Alarm Server, IP Search |
| Operating System | Embedded LINUX |
| OSD | Camera title, Time, Video loss, Camera lock, Motion detection, Recording |
| Playback Functionality | Play, Pause, Stop, Rewind, Fast play, Slow play, Next file, Previous file, Next camera, Previous camera, Full screen, Repeat, Shuffle, Backup selection, Digital zoom |
| Power Consumption | NVR: 20W (without HDD) |
| Power Over Ethernet | - |
| Power Supply | NVR: 12VDC |
| Processor | Dual-core embedded processor |
| Record Interval | 1~120 min (default: 60 min), Pre-record: 1~30 sec, Post-record: 10~300 sec |
| Record Modes | Manual, Schedule, Motion Detection, Alarm |
| Recording Rate | 200fps@1080p / 400fps@720p |
| Recording Resolution | 3MP(2048×1536) / 1080P(1920×1080) / 720P(1280×720) / D1 (704×576/704×480) |
| Relay Output | 3 Channel |
| Remote View | iPhone / iPad / Android / Windows Phone |
| RS485 | 1 Port for PTZ Control |
| Search Modes | Time/Date, Alarm, MD & Exact Search (accurate to second), Smart Search |
| Storage | 2 Hard Drives, Maximum of 8TB |
| Sync Playback | 1/4/8/16 |
| USB | 2 ports (1 Rear), USB2.0 |
| Video Output | 1 HDMI / 1 VGA / 1 Composite |
| Weight | 2.3kg (without HDD) |
| Working Environment | -10 ~+55°C |
| Warranty (Years) | 2 |