Professional 32 Channel Network Video Recorder
Model:NVR32PRO216P
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Input / Output | 16 channels / 4 channels |
| Backup Modes | USB Device / Network / eSATA Device / Internal SATA burner |
| Bit Rate | 48~ 8192kbps |
| Dimensions | 440 x 460 x 89mm / 2U |
| Display Resolution | 1920 x 1080 / 1280 x 1024 / 1280 x 720 / 1024 x 768 |
| Display Split | 1/4/8/9/16 |
| Ethernet | 1 RJ-45 port (10/100/1000Mbps) |
| Internal HDD | 8 SATA ports, up to 32TB, RAID / 1 eSATA port |
| Main Processor | Dual-core embedded processor |
| Max. User Access | 128 users |
| Network Functions | HTTP, TCP/IP, IPv4/IPv6, UPNP, RTSP, UDP, SMTP, NTP, DHCP, DNS, IP Filter, PPPOE, DDNS, FTP, Alarm Server, IP Search |
| Operating Environment | -10 ~ 55°C / 10 ~ 90%RH / 86 ~ 106kpa |
| Operating System | Embedded Linux |
| OSD | Camera title, Time, Video loss, Camera lock, Motion detection |
| Power Consumption | NVR: 40W (without HDD) |
| Power over Ethernet | 16 ports (IEEE802.3at) |
| Power Supply | 100 ~ 240VAC, 50 ~ 60Hz |
| Record Interval | 1~120 min (default: 60 min) / Pre: 1~30s / Post: 10~300s |
| Record Modes | Manual / Schedule (Regular [Continuous], MD, Alarm) / Stop |
| Record Rate | Max. 200Mbps (eg. 32 channels 2.0MP at 5Mbps) |
| Record Resolution | 5MP(2560x1920) / 3MP(2048x1536) / 1080P(1920x1080) / 720P(1280x720) |
| Remote View | iOS (iPhone, iPad) / Android devices / Windows Phone |
| RS232 | 1 port for PC communication & keyboard |
| RS485 | 1 port for PTZ control |
| Search Modes | Time/Date, Alarm, MD & Exact search, Smart search |
| Sync Playback | 1/4/9/16 |
| Trigger Events | Recording, PTZ, Tour, Alarm, Video Push, Email, FTP, Buzzer |
| Two-way Talk | 1 channel input / 1 channel output / RCA |
| USB Interface | 3 ports: 1 x Rear USB3.0 / 2 x Front USB2.0 |
| Video Detection | Motion Detection, MD Zones: 396(22× 18), Video Loss & Camera Blank |
| Video Input | 32 channel |
| Video Output | HDMI / VGA / TV (BNC) |
| Video/Audio Compression | H.264 / MJPEG |
| Weight | 6.5kg (without HDD) |
| Warranty (Years) | 2 |