Professional 4 Channel Network Video Recorder with PoE (200Mbps) with 2TB HDD
Model:NVR4PRO3-2T
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Input / Output | 4 channels input / 2 channels relay output |
| Auxiliary Inputs | N/A |
| Backup Modes | USB Device / Network |
| Bit Rate | 18Kbps ~ 20Mbps |
| Dimensions | 375 x 282 x 56mm |
| Display Resolution | Configurable from 3840 x 2160 to 1024 x 768 |
| Display Split | 1/4 |
| Ethernet | 1 RJ-45 port (10/100/1000M) |
| HDD Modes | N/A |
| Incoming Bandwidth | 200Mbps |
| Internal HDD | 2 SATA ports, up to 12TB |
| Main Processor | Quad-core embedded processor |
| Max. User Access | 128 users |
| Maximum Record Resolution | Configurable from 8.0MP (3840 x 2160) to CIF (352 x 288) |
| Network Functions | HTTP, TCP/IP, IPv4/IPv6, UPNP, RTSP, UDP, SMTP, NTP, DHCP, DNS, IP Filter, PPPOE, DDNS, FTP, Alarm Server, IP Search |
| ONVIF Conformance | 2.4 Conformance |
| Operating Environment | -10 ~ 55°C / 10 ~ 90%RH / 86 ~ 106kpa |
| Operating System | Embedded Linux |
| Optical Interface | N/A |
| OSD | Camera title, Time, Video loss, Camera lock, Motion detection |
| Playback Sync | 1/4 |
| Power Consumption | NVR: <9W (without HDD) / PoE: Max 25.5W per port |
| Power over Ethernet | 4 ports (IEEE802.3at/af) |
| Power Supply | 48VDC 2A |
| Record Interval | 1~120 min (default: 60 min) / Pre: 1~30s / Post: 10~300s |
| Record Modes | Manual / Schedule (Regular [Continuous], MD, Alarm) / Stop |
| Remote View | iOS (iPhone, iPad) / Android devices / Windows Phone |
| Search Modes | Time/Date, Alarm, By Motion, Exact search, Smart search |
| Trigger Events | Recording, PTZ, Tour, Alarm, Video Push, Email, FTP, Buzzer, Screen tips |
| Two-way Talk | 1 channel input / 1 channel output / RCA |
| USB Interface | 2 ports: 1x USB3.0 / 1x USB2.0 |
| Video Compression | H.265/H.264 |
| Video Detection | Motion (Zones: 396(22× 18)), Video Loss, Camera Blank |
| Video Input | 4 channel |
| Video Output | HDMI / VGA |
| Weight | 1.6kg (without HDD) |
| Warranty (Years) | 4 |