Professional AI 8 Channel Network Video Recorder with PoE (256Mbps)
Model:NVR8PRO-I-4T
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| AI Detection | Human / vehicles |
| AI Search (Face Recognition) | - |
| AI Search (Metadata) | Support search target video by metadata |
| AI Search (Perimeter Protection) | Search by target classification (Human, Vehicle) |
| Alarm Input / Output | 4 channel alarm inputs / 2 channel relay output |
| Auxiliary Inputs | N/A |
| Backup Modes | USB Device / Network |
| Database Application | Each database can be applied to video channels independently |
| Database Management | Up to 10 face databases with 20,000 face images in total. Name, gender, birthday, nationality, address, ID information can be added to each face picture |
| Decoding Capacity | 1 channel: 16.0MP (30fps) / 8 channel: 1080p (30fps) |
| Dimensions | 375mm x 329mm x 53mm |
| Display Resolution | 4920 x 3264 / 4000 x 3000 / 3200 x 1800 / 2560 x 1920 / 2560 x 1920 / 2688 x 1520 / 2048 x 1536 / 1920 x 1080 / 2688 x 1520 / 1280 x 1024 / 1280 x 720 / 1024 x 768 |
| Display Split | 1/4/8/9 |
| Ethernet | 1 RJ-45 port (10/100/1000Mbps) |
| Face | Gender, age, glasses, beard, mask, expression |
| HDD Modes | 2 HDD (no RAID compatibility) |
| Human Body | Tops style, tops colour, bottom style, bottom colour, hat , bag |
| Ignored Events | leaves, rain and lighting condition change |
| Incoming Bandwidth | 256Mbps |
| Internal HDD | 1 SATA ports, up to 16TB, max. |
| Interoperability | ONVIF 21.12, SDK, CGI conformant |
| Main Processor | Industrial-grade processor |
| Max. User Access | - |
| Network Functions | HTTP, TCP/IP, IPv4/IPv6, UPNP, RTSP, UDP, SMTP, NTP, DHCP, DNS, IP Filter, PPPOE, DDNS, FTP, Alarm Server, IP Search(Support VIP Vision IP camera, DVR, NVS and etc.) |
| Non-motor Vehicle | Type, colour, people, number |
| Object Classification | Human / vehicle secondary recognition for tripwire and intrusion |
| Operating Environment | -10 ~+55°C / 10~93%RH |
| Operating System | Embedded LINUX |
| Optical Interface | N/A |
| OSD | - |
| Performance | 8 Channel |
| Performance (Face Recognition) | Max. 12 face pictures per second (modeling and comparing), Approx. 8 channels face recognition with AI cameras / Approx. 1 channels face recognition with recorder |
| Performance (Perimeter Protection) | 2 Channels, 10 IVS rules for each Channel |
| Playback Sync | 1/4/8/9 |
| PoE | Yes, w/ ePoE |
| Power Consumption | NVR: 10W (without HDD) / PoE: Max 25.5W per port |
| Power over Ethernet | 8 ports (IEEE802.3at/af) |
| Power Supply | 100–240 VAC, 47-63 Hz |
| Rackmount Units | 1U |
| Rackmountable | No |
| Record Interval | - |
| Record Modes | Manual / Schedule (Regular [Continuous], MD, Alarm) / Stop |
| Recording Resolution | Configurable from 16.0MP (4920 x 3264) to CIF (352 x 288) |
| Remote View | iOS (iPhone, iPad); Android devices, Windows Phone |
| Search Modes | Instant playback, general playback, event playback, tag playback, smart playback (face and motion detection) |
| Stranger Mode | Detect strangers face (not in database) |
| Trigger Events | Motion detection, privacy masking, video loss, scene changing, PIR alarm, IPC external alarm |
| Trigger Events (Face Recognition) | - |
| Two-way Talk | 1 channel input, 1 channel output, RCA |
| USB Interface | 2 x USB ports (1 x Rear USB 2.0, 1 x Front USB 2.0) |
| Vehicle | Vehicle colour, vehicle model, vehicle logo, plate colour, vehicle decorations, call, seatbelt |
| Video Compression | H.265+ / H.265 / H.264 / H.264+ / MJPEG |
| Video Detection | Motion Detection, Video Loss, Tampering & Scene Change |
| Video Input | 8 channel |
| Video Output | 1 HDMI / 1 VGA |
| Weight | 2.51kg (without HDD) |
| Warranty (Years) | 0 |