Vertical Wall Mount Security Cabinet
Model:SECCAB
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Cabinet Depth | 465mm |
| Cabinet Lock | 2 x locks on front door |
| Cable Management | 2 per side, 8 total (40 x 50mm each) |
| Dimensions (W x H x D) | Closed: 580 x 635 x 180mm / Open: 580 x 635 x 712mm |
| Fixed Shelves | No |
| Load Capacity | Wall Mount: 30kg / Hinged Shelf: 10kg |
| Materials | SPCC quality cold rolled steel, powder coated |
| Max. Capacity (D) | 465mm |
| Max. Capacity (H) | 2RU (~90mm) |
| Max. Capacity (W) | Adjustable 240 ~ 480mm rackmount slides |
| Max. Monitor Size | 24” (16:9 widescreen) |
| Mounting Options | Wall Mount |
| Power | 4 x Outlet Powerboard |
| Power Board | Yes |
| Rack Units (RU) | 2 |
| Ventilation | 2 x 50mm fan slots (optional) |
| VESA Mount | 50 / 75 / 100 |
| Wall Mount | 4 x Mounting Points with Hooks |
| Wall Mount Dimensions (W x H) | 440 x 353mm |
| Weight | 17.0kg |
| Wheels | No |
| Warranty (Years) | 1 |
| Downloads |
|---|
| SECCAB Product Datasheet (PDF) |