Non-Contact IR Forehead Thermometer (3 Buttons)
Model:TST-TEMP1
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Control Buttons | 3 Control Buttons (Body / Object Control, Mute / Unmute Control, Memory / Settings Control) |
| Dimensions | 93 x 153 x 41mm |
| Display | LCD Back-lit Display |
| Measurement Distance | 3 ~ 5cm |
| Measurement Method | Non-Contact |
| Memory | 32 Temperature Reading Results |
| On/Off Function | On - Trigger / Off - Auto Off (20 seconds after inactivity) |
| Power Consumption | <30mW / Standby: <10uW |
| Power Level Indicator | Indication On Display For Low Power Level |
| Power Supply | 3VDC (Requires 2 x AA batteries) |
| Reading Scale | Celsius / Fahrenheit |
| Resolution | 0.1°C |
| Storage Conditions | -25°C ~ 55°C, RH<90% |
| Temperature Accuracy | Body: ± 0. 2°C / Object: ± 1.0°C |
| Temperature Range | Body: 32.0°C ~ 42.9°C / Object: 0°C ~ 100°C |
| Weight | 122g |
| Working Conditions | 10°C ~ 40°C, RH<80% |
| Warranty (Years) | 1 |