VIP Vision 2.0 Megapixel 1080P Infrared HDCVI Bullet Camera
Model:VSCVI2MPFB
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm DIOs | - |
| Audio Compression | - |
| Audio Input | - |
| Backlight Compensation | - |
| Bitrate | - |
| Camera Style | Bullet |
| Chipset | - |
| Compression | - |
| Day/Night | Auto (ICR) / Colour / B/W |
| Digital Zoom | - |
| Dimensions (WxDxH) | 69.9mm×70mm |
| Effective Pixels | 1920(H)x1080V) |
| Electronic Shutter | 1/3s~1/100,000s |
| Frame rate | 1920x1080@25fps, 1920x1080@30fps, 1280x702@25fps, 1280x702@30fps, 1280x720@50fps, 1280x720@60fps |
| Gain Control | - |
| Image Sensor | 1/3” 2Megapixel CMOS |
| IP Rating | IP66 |
| Lens | 6mm |
| Lens Type | M12 |
| Max IR Range | 20m, Smart IR |
| Min. Illumination | 0.05Lux@F1.2 (AGC ON) 0Lux IR LED on |
| Network Connection | - |
| Noise Reduction | 2D/3D |
| Picture Adjustment | - |
| Power | 12vDC |
| Power Consumption | Max.4.5W |
| Resolution | 2.0M |
| S/N Ratio | - |
| SD Slot | - |
| Vandal Proof | - |
| Video Output | 1 channel, BNC HDCVI high definition video output/ CVBS standard definition video output (can switch) |
| Video Signal | PAL |
| Weight | 0.5kg |
| White Balance | - |
| Working Environment | -30°C~+60°C /Less than 95%RH |
| Warranty (Years) | 0 |
| Downloads | None Available |
|---|