Ultimate Series 12.0MP C/CS Mount Full Body Camera
Model:VSIP12MPFB
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | 2 ch. input / 1 ch. output |
| Audio Interface | Built-in Mic / Compression: G.711a / G.711u |
| Bit Rate | H.264: 32K ~ 96Mbps |
| Bit Rate Control | Constant bit rate (CBR) / Variable bit rate (VBR) |
| Camera Type | Full Body Bullet |
| Day/Night | Auto (ICR) / Colour / B&W |
| Dimensions | 74 x 66 x 135mm |
| Edge Storage | MicroSD slot up to 128GB |
| Effective Pixels | 4000 (H) x 3000 (V) |
| Ethernet | RJ-45 (10/100/1000 Base-T) |
| Field of View | N/A |
| Focus | N/A |
| Frame Rate (Main) | 12.0MP (1 ~ 12fps) / 8.0MP and lower (1~25fps) |
| Frame Rate (Sub) | D1 and lower (1 ~ 50fps) |
| Frame Rate (Third) | 1080p and lower (1 ~ 50fps) |
| Gain Control | Auto / Manual |
| Housing | Metal |
| Image Sensor | 1/2.3” 12.0 Megapixel Progressive Scan CMOS |
| Infrared | No |
| Infrared System | N/A |
| Ingress Protection | N/A |
| Intelligent Functions | Auto Back-focus / Electronic Image Stabilisation / Defog |
| Interoperability | ONVIF, PSIA, CGI |
| IVS | No |
| Lens / Iris | Lens not included, C/CS Lens Mount |
| Lens Type | Sold Separately |
| Lighting Compensation | BLC / HLC / DWDR |
| Max. Resolution | 12.0 Megapixel |
| Min Illumination | 0.1 Lux at F1.2 (Colour) / 0.01 Lux at F1.2 (B&W) |
| Net Weight | 0.30kg |
| Noise Reduction | 3D DNR |
| Operating Conditions | -30° to 60°C / RH95% (max) |
| Pan/Tilt/Rotation | N/A |
| Picture Control | N/A |
| Power Consumption | < 12W |
| Power Supply | 12VDC / 24VAC / PoE (802.3af) |
| Resolution | Configurable from 12.0MP (4000 x 3000) to CIF (352 x 288) |
| RS485 | N/A |
| S/N Ratio | > 50dB |
| Series | Ultimate Series |
| Streaming Method | Unicast / Multicast |
| Tri-Axis Mounting | No |
| Ultra Low Light Colour | No |
| Vandal Resistance | N/A |
| Video Compression | H.264 / MJPEG |
| Video Interface | 1 channel, BNC (1.0Vp-p, 75 ohm) |
| Weather Resistance | No |
| White Balance | Auto / Manual |
| Warranty (Years) | 4 |
| Downloads |
|---|
| VSIP12MPFB Product Brochure (PDF) |