12.0 Megapixel Infrared Motorised Bullet
Model:VSIP12MPFBIRM
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | 2 ch. input / 1 ch. output |
| Angle of View | 84.5° (wide) ~ 34° (tele) |
| Audio Compression | G.711a / G.711u / AAC |
| Audio Input | 1 ch. Input / 1 ch. Output |
| Backlight Compensation | BLC / HLC / DWDR |
| Bit Rate | H.264: 32K ~ 16Mbps |
| Camera Style | Weather Resistant Bullet |
| Camera Type | Bullet |
| Day/Night | Auto (ICR) / Colour / B&W |
| Dimensions | 273 x 95 x 95mm |
| Effective Pixels | 4000 (H) x 3000 (V) |
| Electronic Shutter | Auto / Manual (1/3 ~ 1/100000s) |
| Frame Rate - Main | 12.0MP (1 ~ 15fps) / 8.0MP and lower (1~25/30fps) |
| Frame Rate - Sub | D1 and lower (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate - Third | 1080p and lower (1 ~ 25fps) |
| Gain Control | Auto / Manual |
| Image Sensor | 1/1.7” 12.0 Megapixel Progressive Scan CMOS |
| Ingress Protection | IP67 |
| Lens | 4.1 ~ 16.4mm F1.53 Motorised Lens with Auto Iris (DC) |
| Lens Type | Motorised Varifocal |
| Max. Resolution | 12.0 Megapixel |
| Maximum Infrared Range | 50m |
| Memory Slot | MicroSD slot up to 128GB |
| Minimum Illumination | 0.05 Lux at F1.4 (Colour) / 0 Lux at F1.4 (IR on) |
| Network Interface | RJ45 (10/100/1000 Base-T) |
| Noise Reduction | 3D Digital Noise Reduction |
| ONVIF Conformance | ONVIF, PSIA, CGI Compliant |
| Power Consumption | < 24W |
| Power Input | 12VDC / 24VAC / PoE (802.3at) |
| Signal Noise Ratio | > 50dB |
| Smart Functions | Scene Change / Face Detection |
| Tri-Axis Mounting | No |
| Vandal Resistant | N/A |
| Video Compression | H.264/H.264B/H.264H/ MJPEG |
| Video Output | 1 channel, BNC (1.0Vp-p, 75 ohm) |
| Video Resolution | Configurable from 12.0MP (4000 x 3000) to CIF (352 x 288) |
| Weight | 0.8kg |
| White Balance | Auto / Sunny / Night / Outdoor / Customised |
| Warranty (Years) | 4 |