Fisheye Series 12.0MP Infrared 360° Fisheye Dome
Model:VSIP12MPFEIR
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | 2 ch. input / 1 ch. output |
| Audio Interface | 1 ch. Input / 1ch. Output (built-in mic) / Compression: G.711a / G.711u / PCM |
| Bit Rate | H.264: 40K ~ 12Mbps |
| Bit Rate Control | Constant bit rate (CBR) / Variable bit rate (VBR) |
| Camera Type | Fisheye Dome |
| Day/Night Auto | (ICR) / Color / B&W |
| Dewarping Modes | Original / 360° Panorama / Dual 180° Panorama / Overview + 3 Views / Quad View / Virtual PTZ |
| Dimensions | Ø150mm x 51mm |
| Edge Storage | MicroSD Card (up to 64GB) |
| Effective Pixels | 4000 (H) x 3000 (V) |
| Ethernet | RJ-45 (10/100/1000Base-T) |
| Field of View | Horizontal: 185°, Vertical: 185° |
| Focus | Fixed |
| Frame Rate (Main) | 12.0MP (1 ~ 15fps) / 3.0MP and lower (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate (Sub) | D1 and lower (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate (Third) | N/A |
| Gain Control | Auto / Manual |
| Housing | Metal |
| Image Sensor | 1/2.3” 12.0 Megapixel Progressive Scan CMOS |
| Infrared System | 3 x Infrared LED, 10m range, Auto/Manual on/off control |
| Ingress Protection | IP67 |
| Intelligent Functions | Face Detection, Motion Detection (4 zones), Region of Interest (4 zones), Privacy Masking (4 zones), Smart Infrared, Defog |
| Interoperability | ONVIF / PSIA / CGI |
| IVS | Yes |
| Lens / Iris | 1.57mm F2.2 Fixed Circular Fisheye Lens |
| Lens Type | Fisheye |
| Lighting Compensation | BLC / HLC / Digital WDR |
| Max. Infrared Range | 10m |
| Max. Resolution | 12.0 Megapixel |
| Max. User Access | 10 Users / 20 Users |
| Min. Illumination | 0.01 Lux at F2.2 (Colour) / 0 Lux at F2.2 (IR on) |
| Net Weight | 0.58kg |
| Noise Reduction | 3D DNR |
| Operating Conditions | -30° ~ +60° C / Less than 95% RH |
| Pan/Tilt/Rotation | N/A |
| Power Consumption | <13W |
| Power Supply | 12VDC / PoE (802.3af) |
| Protocol | HTTP; HTTPs; TCP; ARP; RTSP; RTP; UDP; SMTP; FTP; DHCP; DNS; DDNS; PPPOE; IPv4/v6; SNMP; QoS; UPnP; NTP |
| RAM / ROM | 1024MB / 128MB |
| Resolution | 12.0MP (4000 x 3000) to CIF (352 x 288) |
| RS485 | N/A |
| S/N Ratio | > 50dB |
| Series | Fisheye Series |
| Streaming Method | Unicast / Multicast |
| Tri-Axis Mounting | No |
| Ultra Low Light | No |
| Vandal Resistance | IK10 |
| Video Compression | H.264 / H.264H / MJPEG / JPEG |
| Video Interface | N/A |
| White Balance | Auto / Natural / Street Lamp / Outdoor / Manual |
| Warranty (Years) | 4 |