Ultimate Series 12.0MP Infrared Motorised Dome
Model:VSIP12MPVDIRM
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | 1 ch. input / 1 ch. output |
| Audio Interface | 1 ch. Input / 1ch. Output / Compression: G.711a / G.711u / AAC |
| Bit Rate | H.264: 32K ~ 16Mbps |
| Bit Rate Control | Constant bit rate (CBR) / Variable bit rate (VBR) |
| Camera Type | Dome |
| Day/Night | Auto (ICR) / Colour / B&W |
| Dimensions | Ø159 x 118mm |
| Edge Storage | MicroSD slot up to 128GB |
| Effective Pixels | 4000 (H) x 3000 (V) |
| Ethernet | RJ-45 (10/100/1000 Base-T) |
| Field of View | 106° (wide) ~ 32° (tele) |
| Focus | Auto Focus / 1m Min. Focus Distance |
| Frame Rate (Main) | 12.0MP (1 ~ 15fps) / 8.0MP and lower (1~25/30fps) |
| Frame Rate (Sub) | D1 and lower (1 ~ 25/30fps) |
| Frame Rate (Third) | 1080p and lower (1 ~ 25fps) |
| Gain Control | Auto / Manual |
| Housing | Metal, Polycarbonate |
| Image Sensor | 1/1.7” 12.0 Megapixel Progressive Scan CMOS |
| Infrared | Yes |
| Infrared System | 3 x Infrared LED, 50m range, Auto/manual on/off control |
| Ingress Protection | IP67 |
| Intelligent Functions | Scene Change / Face Detection |
| Interoperability | ONVIF, PSIA, CGI |
| IVS | No |
| Lens / Iris | 4.1 ~ 16.4mm F1.4 Motorised Lens with Auto Iris (DC) |
| Lens Type | Motorised Varifocal |
| Lighting Compensation | BLC / HLC / DWDR |
| Max. Resolution | 12.0 Megapixel |
| Max. User Access | 10 Users / 20 Users |
| Min Illumination | 0.05 Lux at F1.4 (Colour) / 0 Lux at F1.4 (IR on) |
| Net Weight | 1.1kg |
| Noise Reduction | 3D DNR |
| Operating Conditions | -40° ~ +60° C / Less than 95% RH |
| Pan/Tilt/Rotation | Pan: 0° ~ 355°; Tilt: 0° ~ 65° ; Rotation: 0° ~ 355° |
| Picture Control | Mirror / Flip (0°, 90°, 180°, 270°) |
| Power Consumption | < 24W |
| Power Supply | 12VDC / 24VAC (optional) / PoE (802.3at) |
| Protocol | HTTP; HTTPs; TCP; ARP; RTSP; RTP; UDP; SMTP; FTP; DHCP; DNS; DDNS; PPPOE; IPv4/v6; QoS; UPnP; NTP; Bonjour; 802.1x; Multicast; ICMP; IGMP; SNMP |
| Resolution | Configurable from 12.0MP (4000 x 3000) to CIF (352 x 288) |
| RS485 | N/A |
| S/N Ratio | > 50dB |
| Series | Ultimate Series |
| Streaming Method | Unicast / Multicast |
| Tri-Axis Mounting | Yes |
| Ultra Low Light Colour | No |
| Vandal Resistance | IK10 |
| Video Compression | H.264 / H.264B / H.264H / MJPEG |
| Video Interface | 1 channel, BNC (1.0Vp-p, 75 ohm) |
| Weather Resistance | Yes |
| White Balance | Auto / Sunny / Night / Outdoor / Customised |
| Warranty (Years) | 4 |