VIP Vision 1.3 Megapixel Infrared Mini Bullet Camera
Model:VSIP1MPFBIR
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm DIOs | - |
| Audio Compression | - |
| Audio Input | - |
| Backlight Compensation | BLC |
| Bitrate | H.264: 32K ~ 8192Kbps, MJPEG: 32K ~ 12288Kbps |
| Camera Style | Bullet |
| Chipset | - |
| Compression | H.264 / MJPEG |
| Day/Night | Auto (ICR) / Colour / B/W |
| Digital Zoom | N/A |
| Dimensions (WxDxH) | Φ64.43mm×145.02mm |
| Effective Pixels | 1280(H)x960(V) |
| Electronic Shutter | Auto/Manual, 1/3~1/10000s |
| Frame rate | 1.3M(15fps) / 720P(25fps) |
| Gain Control | Auto / Manual |
| Image Sensor | 1/3” 1.3Megapixel Aptina CMOS |
| IP Rating | IP66 |
| Lens | 3.6mm |
| Lens Type | Board-in Type |
| Max IR Range | 20m |
| Min. Illumination | Color: 0.1LUX/F1.2, B/W: 0.005LUX/F1.2; 0LUX/F1.2(IR on) |
| Network Connection | RJ-45 (10/100Base-T) |
| Noise Reduction | 2D |
| Picture Adjustment | - |
| Power | DC12V, PoE(802.3af) |
| Power Consumption | <6W |
| Resolution | 1.3M(1280×960) / 720P(1280×720) / D1(704×576) / CIF(352×288) |
| S/N Ratio | >50dB |
| SD Slot | - |
| Vandal Proof | N/A |
| Video Output | - |
| Video Signal | PAL |
| Weight | 0.37KG |
| White Balance | Auto |
| Working Environment | -10°C~+60°C, 10%~90% RH |
| Warranty (Years) | 2 |