Professional Series 1.3MP Infrared Fixed Mini Bullet
Model:VSIP1MPFBIRV4
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | N/A |
| Audio Interface | N/A |
| Bit Rate | H.264: 32K ~ 10Mbps |
| Bit Rate Control | Constant bit rate (CBR) / Variable bit rate (VBR) |
| Camera Type | Bullet |
| Day/Night | Auto (ICR) / Colour / B&W |
| Dimensions | 70 x 70 x 180mm |
| Edge Storage | N/A |
| Effective Pixels | 1280 (H) x 960 (V) |
| Ethernet | RJ-45 (10/100 Base-T) |
| Field of View | 74° |
| Frame Rate (Main) | 1.3MP and lower (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate (Sub) | D1 and lower (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate (Third) | 720p and lower (1 ~ 14fps) |
| Gain Control | Auto / Manual |
| Housing | Metal |
| Image Sensor | 1/3” 1.3 Megapixel Progressive Scan CMOS |
| Infrared | Yes |
| Infrared System | 40m range |
| Ingress Protection | IP67 |
| Intelligent Functions | Scene Change / Face Detection |
| Interoperability | ONVIF, PSIA, CGI |
| IVS | No |
| Lens / Iris | 3.6mm F2.2 Fixed Lens |
| Lens Type | Fixed |
| Lighting Compensation | BLC / HLC / DWDR |
| Max. Resolution | 1.3 Megapixel |
| Max. User Access | 10 Users / 20 Users |
| Min Illumination | 0.01 Lux at F2.2 (Colour) / 0 Lux at F2.2 (IR on) |
| Net Weight | 0.40kg |
| Noise Reduction | 3D DNR |
| Operating Conditions | -40° to 60°C / RH95% (max) |
| Pan/Tilt/Rotation | N/A |
| Picture Control | Mirror / Flip (0°, 90°, 180°, 270°) |
| Power Consumption | < 5.5W |
| Power Supply | 12VDC / PoE (802.3af) |
| Resolution | Configurable from 1.3MP (1280 x 960) to CIF (352 x 288) |
| RS485 | N/A |
| S/N Ratio | > 50dB |
| Series | Professional Series |
| Streaming Method | Unicast / Multicast |
| Tri-Axis Mounting | No |
| Ultra Low Light Colour | No |
| Vandal Resistance | N/A |
| Video Compression | H.264 / H.264B / H.264H / MJPEG |
| Video Interface | N/A |
| Weather Resistance | Yes |
| White Balance | Auto / Manual |
| Warranty (Years) | 4 |