Professional Series 1.3MP WDR Fixed Pinhole Camera (Square Mount)
Model:VSIP1MPPHS
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | 1 ch. input / 1 ch. output |
| Audio Interface | 1 ch. Input / 1ch. Output / Compression: G.711a / G.711u / PCM |
| Bit Rate | H.264: 48K ~ 8192Kbps |
| Bit Rate Control | Constant bit rate (CBR) / Variable bit rate (VBR) |
| Camera Type | Pinhole |
| Day/Night | Auto (electronic) / Colour / B&W |
| Dimensions | Controller 110 x 83 x 24mm / Camera 28 x 37 x 23mm |
| Edge Storage | MicroSD slot up to 64GB |
| Effective Pixels | 1280 (H) x 960 (V) |
| Ethernet | RJ-45 (10/100/1000 Base-T) |
| Field of View | 77° |
| Focus | Fixed |
| Frame Rate (Main) | 1.3MP and lower (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate (Sub) | D1 and lower (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate (Third) | N/A |
| Gain Control | Auto / Manual |
| Housing | Metal |
| Image Sensor | 1/3” 1.3 Megapixel Progressive Scan CMOS |
| Infrared | No |
| Infrared System | N/A |
| Ingress Protection | N/A |
| Intelligent Functions | Scene Change / Face Detection |
| Interoperability | ONVIF, PSIA, CGI |
| IVS | No |
| Lens / Iris | 3.7mm F2.8 Fixed Lens |
| Lens Type | Fixed |
| Lighting Compensation | BLC / HLC / WDR (100dB) |
| Max. Resolution | 1.3 Megapixel |
| Max. User Access | 10 Users / 20 Users |
| Min Illumination | 0.01 Lux at F2.8 (Colour) / 0.001 Lux at F2.8 (B&W) |
| Net Weight | 0.46kg |
| Noise Reduction | 3D DNR |
| Operating Conditions | -30° to 60°C / RH95% (max) |
| Pan/Tilt/Rotation | N/A |
| Power Consumption | < 7W |
| Power Supply | 12VDC / PoE (802.3af) |
| Protocol | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, SSL, TCP/IP, UDP, UPnP, ICMP, IGMP, SNMP, RTSP, RTP, SMTP, NTP, DHCP, DNS, PPPOE, DDNS, FTP, IP Filter, QoS, Bonjour |
| RAM / ROM | 256MB / 32MB |
| Resolution | Configurable from 1.3MP (1280 x 960) to CIF (352 x 288) |
| S/N Ratio | > 50dB |
| Series | Professional Series |
| Streaming Method | Unicast / Multicast |
| Tri-Axis Mounting | No |
| Ultra Low Light Colour | No |
| Vandal Resistance | N/A |
| Video Compression | H.264 / MJPEG |
| Video Interface | N/A |
| Weather Resistance | No |
| White Balance | Auto / Manual |
| Warranty (Years) | 4 |
| Downloads |
|---|
| VSIP1MPPH Product Brochure (PDF) |