1.3 Megapixel 100m Infrared IP PTZ Dome Camera
Model:VSIP1MPPTZIR
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | 2 ch. input / 1 ch. output |
| Angle of View | 54° (wide) ~ 3° (tele) |
| Audio Compression | G.711a / G.711u / PCM |
| Audio Input | 1 ch. Input / 1ch. Output |
| Backlight Compensation | BLC / HLC / DWDR |
| Bit Rate | H.264: 448K ~ 8192Kbps |
| Camera Style | Weather Resistant PTZ Dome |
| Camera Type | PTZ Dome |
| Day/Night | Auto (ICR) / Colour / B&W |
| Dimensions | Ø186 x 309mm |
| Effective Pixels | 1280 (H) x 960 (V) |
| Electronic Shutter | Auto / Manual (1/1 ~ 1/30000s) |
| Frame Rate - Main | 1.3MP and lower (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate - Sub | D1 and lower (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate - Third | N/A |
| Gain Control | Auto / Manual |
| Image Sensor | 1/3” 1.3 Megapixel Progressive Scan CMOS |
| Ingress Protection | IP66 |
| Lens | 4.7 ~ 94mm Motorised Lens (20x Optical Zoom) |
| Lens Type | Motorised Varifocal |
| Max. Resolution | 1.3 Megapixel |
| Maximum Infrared Range | 100m |
| Memory Slot | MicroSD slot up to 64GB |
| Minimum Illumination | 0.05 Lux at F1.4 (Colour) / 0.005 Lux at F1.4 (B&W) |
| Network Interface | RJ45 (10/100 Base-T) |
| Noise Reduction | 2D / 3D Ultra Digital Noise Reduction |
| ONVIF Conformance | ONVIF, PSIA, CGI Compliant |
| Operating Environment | -30° to 60°C / RH90% (max) |
| Power Consumption | < 23W |
| Power Input | 12VDC / 24VAC / PoE+ (802.3at) |
| PTZ Manual Speed | Pan: 0.1 ~ 300°/s; Tilt: 0.1 ~ 200°/s |
| PTZ Mode | 5 Pattern, 8 Tour, Auto Pan, Auto Scan |
| PTZ Pan / Tilt Range | Pan: 0 ~ 360° (endless) / Tilt: -15 ~ 90° / Auto-flip 180° |
| PTZ Preset Speed | Pan: 400°/s; Tilt: 300°/s |
| PTZ Presets | Up to 300 |
| PTZ Speed Setup | Human oriented speed & focal length adaptation |
| PTZ Start-up Action | Auto-restore to previous PTZ/lens status |
| Signal Noise Ratio | > 55dB |
| Smart Functions | N/A |
| Vandal Resistant | N/A |
| Video Compression | H.264 / MJPEG |
| Video Output | N/A |
| Video Resolution | Configurable from 1.3MP (1280 x 960) to CIF (352 x 288) |
| Weight | 3.5kg |
| White Balance | Auto / ATW / Indoor / Outdoor / Manual |
| Warranty (Years) | 4 |