Ultimate Series 2.0MP Number Plate Enhancement Bullet
Model:VSIP2MPFBIRMT
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | 2 ch. Optically Isolated Alarm Inputs / 1 ch. Relay Output |
| Audio Interface | N/A |
| Bit Rate | H.264: 32K ~ 16Mbps Stream Adjustable |
| Bit Rate Control | Constant bit rate (CBR) / Variable bit rate (VBR) |
| Camera Type | Bullet |
| Day/Night | Auto (ICR) / Colour / B&W |
| Dimensions | 273 x 95 x 95mm |
| Edge Storage | MicroSD slot up to 128GB |
| Effective Pixels | 1920 (H) x 1080 (V) |
| Ethernet | RJ-45 (1/100/1000 Base-T) |
| Field of View | 90° (wide) ~ 58° (tele) |
| Focus | Auto Focus |
| Frame Rate (Main) | 1080p (1 ~ 50fps) |
| Frame Rate (Sub) | D1 (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate (Third) | 720p (1 ~ 25fps) |
| Gain Control | Auto |
| Housing | Metal |
| Image Sensor | 1/1.9” 2.0 Megapixel Progressive Scan CMOS |
| Infrared | Yes |
| Infrared System | 50m range |
| Ingress Protection | IP66 |
| Intelligent Functions | N/A |
| Interoperability | ONVIF, PSIA, CGI |
| IVS | No |
| Lens / Iris | 4 ~ 8mm F1.8 Motorised Lens with Auto Iris (DC) |
| Lens Type | Motorised Varifocal |
| Lighting Compensation | BLC / HLC / WDR (120dB) |
| Max. Resolution | 2.0 Megapixel |
| Max. User Access | 10 Users / 20 Users |
| Min Illumination | 0.0002 Lux at F1.2 (Colour) / 0.002 Lux at F1.2 (IR on) |
| Net Weight | 1.40kg |
| Noise Reduction | 3D DNR |
| Operating Conditions | -30° to 60°C / RH95% (max) |
| Pan/Tilt/Rotation | Pan: 0° ~ 360 ° ; Tilt: 0° ~ 90° ; Rotation: 0° ~ 360° |
| Picture Control | Mirror / Flip (0°, 90°, 180°, 270°) |
| Power Consumption | < 15W |
| Power Supply | 24VAC |
| Protocol | HTTP; HTTPs; TCP; ARP; RTSP; RTP; UDP; SMTP; FTP; DHCP; DNS; DDNS; PPPOE; IPv4/v6; QoS; UPnP; NTP; Bonjour; 802.1x; Multicast; ICMP; IGMP; SNMP |
| Resolution | Configurable from 2.0MP (1920 x 1080) to CIF (352 x 288) |
| RS485 | N/A |
| S/N Ratio | >50dB |
| Series | Professional Series |
| Streaming Method | Unicast / Multicast |
| Tri-Axis Mounting | No |
| Ultra Low Light Colour | Yes |
| Vandal Resistance | N/A |
| Video Compression | H.264 / H.264H |
| Video Interface | 1 channel, BNC (1.0Vp-p, 75 ohm) |
| Weather Resistance | Yes |
| White Balance | Auto / Hue Range Auto / Customised Hue |
| Warranty (Years) | 4 |