VIP Vision 2.0 Megapixel Infrared Mini Bullet Camera
Model:VSIP2MPFBMINIIR
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm DIOs | - |
| Audio Compression | - |
| Audio Input | - |
| Backlight Compensation | BLC / HLC / DWDR |
| Bitrate | H.264: 32K ~ 8192Kbps, MJPEG: 32K ~ 24576Kbps |
| Camera Style | Adjustable Bullet |
| Chipset | - |
| Compression | H.264 / MJPEG |
| Day/Night | Auto (ICR) / Colour / B/W |
| Digital Zoom | N/A |
| Dimensions (WxDxH) | Φ63.5mm×160mm |
| Effective Pixels | 1920(H)x1080(V) |
| Electronic Shutter | Auto/Manual 1/3~1/10000 |
| Frame rate | 1080P(25fps) / 720P(25fps) |
| Gain Control | Auto / Manual |
| Image Sensor | 1/3” 2.0 Megapixel Exmor CMOS |
| IP Rating | IP66 |
| Lens | 3.6mm |
| Lens Type | Fixed Lens |
| Max IR Range | 20m |
| Min. Illumination | Colour: 0.1Lux/F1.2, B/W: 0.01Lux/F1.2, 0Lux(IR on) |
| Network Connection | RJ-45 (10/100Base-T) |
| Noise Reduction | 2D |
| Picture Adjustment | - |
| Power | 12vDC / PoE(802.3af) |
| Power Consumption | <5W |
| Resolution | 1080P(1920×1080) / 1.3MP (1280x960) / 720P(1280×720) / D1(704×576) / CIF(352×288) |
| S/N Ratio | >50dB |
| SD Slot | - |
| Vandal Proof | N/A |
| Video Output | - |
| Video Signal | PAL |
| Weight | 0.25kg |
| White Balance | Auto |
| Working Environment | -10°C~+60°C / 10%~90%RH |
| Warranty (Years) | 2 |