2.0 Megapixel IK10 IP Mini PTZ Dome Camera
Model:VSIP2MPPTZ
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | 2 ch. input / 1 ch. output |
| Angle of View | 51.3° (wide) ~ 4.64° (tele) |
| Audio Compression | G.711a / G.711u / PCM |
| Audio Input | 1 ch. Input / 1ch. Output |
| Backlight Compensation | BLC / HLC / DWDR |
| Bit Rate | H.264: 448K ~ 8192Kbps |
| Camera Style | Weather/Vandal Resistant Mini PTZ Dome |
| Camera Type | PTZ Dome |
| Day/Night | Auto (ICR) / Colour / B&W |
| Dimensions | Ø170 x 155mm |
| Effective Pixels | 1944 (H) x 1092 (V) |
| Electronic Shutter | Auto / Manual (1/3 ~ 1/30000s) |
| Frame Rate - Main | 1080p and D1 (1 ~ 25fps) / 720p (1 ~ 50fps) |
| Frame Rate - Sub | D1 and lower (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate - Third | N/A |
| Gain Control | Auto / Manual |
| Image Sensor | 1 / 2.8” 2.0 Megapixel Progressive Scan Exmor CMOS |
| Ingress Protection | IP66 |
| Lens | 5.1 ~ 61.2mm Motorised Lens with 12x Optical Zoom |
| Lens Type | Motorised Varifocal |
| Max. Resolution | 2.0 Megapixel |
| Maximum Infrared Range | N/A |
| Memory Slot | MicroSD slot up to 64GB |
| Minimum Illumination | 0.05 Lux at F1.6 (Colour) / 0.005 Lux at F1.6 (B&W) |
| Network Interface | RJ45 (10/100 Base-T) |
| Noise Reduction | 2D / 3D Digital Noise Reduction |
| ONVIF Conformance | ONVIF, PSIA, CGI Compliant |
| Operating Environment | -20° to 60°C / RH90% (max) |
| Power Consumption | < 12W |
| Power Input | 24VAC / PoE+ (802.3at) |
| PTZ Manual Speed | Pan: 0.1° ~ 300°/s; Tilt: 0.1° ~ 120°/s |
| PTZ Mode | 5 Pattern, 8 Tour, Auto Pan, Auto Scan |
| PTZ Pan / Tilt Range | Pan: 0 ~ 360° (endless) / Tilt: -2 ~ 90° / Auto-flip 180° |
| PTZ Preset Speed | Pan: 300°/s; Tilt: 200°/s |
| PTZ Presets | Up to 80 |
| PTZ Speed Setup | Human oriented speed & focal length adaptation |
| PTZ Start-up Action | Auto-restore to previous PTZ/lens status |
| Signal Noise Ratio | > 55dB |
| Smart Functions | N/A |
| Vandal Resistant | IK10 |
| Video Compression | H.264 / MJPEG |
| Video Output | N/A |
| Video Resolution | Configurable from 2.0MP (1920 x 1080) to CIF (352 x 288) |
| Weight | 1.8kg |
| White Balance | Auto / ATW / Indoor / Outdoor / Manual |
| Warranty (Years) | 4 |