Professional Series 2.0MP IK10 IP Mini PTZ Dome (Recessed Mount)
Model:VSIP2MPPTZCV2
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | 2 ch. input / 1 ch. output |
| Audio Interface | 1 ch. Input / 1ch. Output / Compression: G.711a / G.711u / PCM |
| Auto Tracking | Support |
| Bit Rate | H.264: 48K ~ 8192Kbps |
| Bit Rate Control | Constant bit rate (CBR) / Variable bit rate (VBR) |
| Camera Type | PTZ Dome |
| Day/Night | Auto (ICR) / Colour / B&W |
| Dimensions | Ø198 x 177mm |
| Edge Storage | MicroSD slot up to 128GB |
| Effective Pixels | 1920 (H) x 1080 (V) |
| Ethernet | RJ-45 (10/100 Base-T) |
| Field of View | 56.1° (wide) ~ 3.1° (tele) |
| Focus | Auto/Manual / 1m Min. Focus Distance |
| Frame Rate (Main) | 1080p and lower (1 ~ 25fps) / 720p (1 ~ 50fps) |
| Frame Rate (Sub) | D1 and lower (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate (Third) | 720p and lower (1 ~ 25fps) |
| Gain Control | Auto / Manual |
| Housing | Metal |
| Image Sensor | 1/2.8” 2.0 Megapixel Progressive Scan CMOS |
| Infrared System | N/A |
| Ingress Protection | N/A |
| Intelligent Functions | Face Detection |
| Interoperability | ONVIF, PSIA, CGI |
| IVS | No |
| Lens / Iris | 4.7 ~ 94.0mm F1.4 ~ F2.6 Motorised Lens |
| Lens Type | Motorised Varifocal |
| Lighting Compensation | BLC / HLC / DWDR |
| Max. Infrared Range | N/A |
| Max. Resolution | 2.0 Megapixel |
| Max. User Access | 10 Users / 20 Users |
| Min Illumination | 0.05 Lux at F1.4 (Colour) / 0.005 Lux at F1.4 (B&W) |
| Modes / Presets | Up to 300 presets / 5 Pattern, 8 Tour, Auto Pan, Auto Scan |
| Net Weight | 2.2kg |
| Noise Reduction | 2D / 3D Ultra DNR |
| Operating Conditions | -20° to 60°C / RH90% (max) |
| Pan / Tilt Range | Pan: 0° ~ 360° (endless) / Tilt: -2° ~ 90° / Auto-flip 180° |
| Pan/Tilt/Rotation | Pan: 0° ~ 360 ° ; Tilt: -2° ~ 90° ; Rotation: 0° ~ 360° |
| Picture Control | Flip 180° |
| Power Consumption | <13W |
| Power Supply | 24VAC / PoE+ (802.3at) |
| Protocol | HTTP; HTTPs; TCP; ARP; RTSP; RTP; UDP; SMTP; FTP; DHCP; DNS; DDNS; PPPOE; IPv4/v6; QoS; UPnP; NTP; Bonjour; 802.1x; Multicast; ICMP; IGMP; SNMP |
| PTZ Speed | Preset: Pan: 500°/s; Tilt: 500°/s / Manual: Pan: 350°/s; Tilt: 250°/s |
| Resolution | Configurable from 2.0MP (1920 x 1080) to CIF (352 x 288) |
| S/N Ratio | > 55dB |
| Series | Professional Series |
| Start-up Action | Auto-restore to previous PTZ/lens status |
| Streaming Method | Unicast / Multicast |
| Tri-Axis Mounting | No |
| Ultra Low Light | No |
| Vandal Resistance | IK10 |
| Video Compression | H.264 / MJPEG |
| Video Interface | N/A |
| White Balance | Auto / ATW / Indoor / Outdoor / Manual |
| Warranty (Years) | 4 |