Professional Series 2.0MP Infrared 20x Zoom PTZ Dome
Model:VSIP2MPPTZIR
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | 2 ch. input / 1 ch. output |
| Audio Interface | 1 ch. Input / 1ch. Output / Compression: G.711a / G.711u / PCM |
| Bit Rate | H.264: 56K ~ 8192Kbps |
| Bit Rate Control | Constant bit rate (CBR) / Variable bit rate (VBR) |
| Camera Type | PTZ Dome |
| Day/Night | Auto (ICR) / Colour / B&W |
| Dimensions | Ø186 x 309mm |
| Edge Storage | MicroSD slot up to 128GB |
| Effective Pixels | 1944 (H) x 1092 (V) |
| Ethernet | RJ-45 (10/100 Base-T) |
| Field of View | 54.1° (wide) ~ 3.2° (tele) |
| Frame Rate (Main) | 1080p and lower (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate (Sub) | D1 and lower (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate (Third) | 720p and lower (1 ~ 25fps) |
| Gain Control | Auto / Manual |
| Image Sensor | 1/2.8” 2.0 Megapixel Progressive Scan Exmor CMOS |
| Ingress Protection | IP66 |
| Intelligent Functions | Face Detection |
| Interoperability | ONVIF, PSIA, CGI |
| IVS | No |
| Lens / Iris | 4.7 ~ 94mm F1.4 ~ F2.6 Motorised Lens |
| Lens Type | Motorised Varifocal |
| Lighting Compensation | BLC / HLC / DWDR |
| Max. Infrared Range | 100m |
| Max. Resolution | 2.0 Megapixel |
| Min Illumination | 0.05 Lux at F1.4 (Colour) / 0.005 Lux at F1.4 (B&W) |
| Net Weight | 3.50kg |
| Noise Reduction | 2D / 3D DNR |
| Operating Conditions | -30°C to 60°C / RH90% (max) |
| Power Consumption | < 23W |
| Power Supply | 24VAC / PoE+ (802.3at) |
| PTZ Manual Speed | Pan: 0.1 ~ 300°/s; Tilt: 0.1 ~ 200°/s |
| PTZ Mode | 5 Pattern, 8 Tour, Auto Pan, Auto Scan |
| PTZ Pan / Tilt Range | Pan: 0 ~ 360° (endless) / Tilt: -15 ~ 90° / Auto-flip 180° |
| PTZ Preset Speed | Pan: 400°/s; Tilt: 300°/s |
| PTZ Presets | Up to 300 |
| PTZ Speed Setup | Human oriented speed & focal length adaptation |
| PTZ Start-up Action | Auto-restore to previous PTZ/lens status |
| Resolution | Configurable from 2.0MP (1920 x 1080) to CIF (352 x 288) |
| S/N Ratio | > 50dB |
| Series | Professional Series |
| Tri-Axis Mounting | No |
| Ultra Low Light | No |
| Vandal Resistance | N/A |
| Video Compression | H.264 / MJPEG |
| Video Interface | N/A |
| White Balance | Auto / Manual / ATW / Indoor / Outdoor |
| Warranty (Years) | 4 |