Mobile Series 2.0MP IP Mobile PTZ Camera
Model:VSIP2MPPTZIRM
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | N/A |
| Audio Interface | N/A |
| Auto Tracking | N/A |
| Bit Rate | H.264: 56K ~ 8192Kbps |
| Bit Rate Control | Constant bit rate (CBR) / Variable bit rate (VBR) |
| Camera Type | PTZ Dome |
| Day/Night | Auto (ICR) / Colour / B&W |
| Dimensions | 375 x 246 x 210mm |
| Edge Storage | N/A |
| Effective Pixels | 1944 (H) x 1092 (V) |
| Ethernet | RJ-45 (10/100 Base-T) |
| Field of View | 51° (wide) ~ 2.6° (tele) |
| Focus | Auto/Manual |
| Frame Rate (Main) | 1080p and lower (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate (Sub) | D1 and lower (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate (Third) | N/A |
| Gain Control | Auto / Manual |
| Housing | Metal |
| Image Sensor | 1/2.8” 2.0 Megapixel Progressive Scan Exmor CMOS |
| Infrared | Yes |
| Infrared System | 150m range |
| Ingress Protection | IP66 |
| Intelligent Functions | N/A |
| Interoperability | ONVIF |
| IVS | No |
| Lens / Iris | 5.5 ~ 110mm F1.6 ~ F3.5 Motorised Lens |
| Lens Type | Motorised Varifocal |
| Lighting Compensation | BLC / HLC / DWDR |
| Max. Resolution | 2.0 Megapixel |
| Max. User Access | 10 Users / 20 Users |
| Min Illumination | 0.05 Lux at F1.6 (Colour) / 0.005 Lux at F1.6 (B&W) |
| Net Weight | 8.50kg |
| Noise Reduction | 2D / 3D Digital Noise Reduction |
| Operating Conditions | -30°C to 65°C / RH90% (max) |
| Pan / Tilt Range | Pan: 0 ~ 360° (endless) / Tilt: -90 ~ 90° |
| Pan/Tilt/Rotation | Pan: 0 ~ 360° (endless) / Tilt: -90 ~ 90° |
| Picture Control | N/A |
| Power Consumption | < 60W |
| Power Supply | 8 ~ 36VDC |
| PTZ Speed | Preset: Pan: 60°/s; Tilt: 30°/s / Manual: Pan: 60°/s; Tilt: 30°/s |
| Resolution | Configurable from 2.0MP (1920 x 1080) to CIF (352 x 288) |
| S/N Ratio | > 50dB |
| Series | Mobile Series |
| Tri-Axis Mounting | No |
| Ultra Low Light Colour | No |
| Vandal Resistance | N/A |
| Video Compression | H.264 / MJPEG |
| Video Interface | N/A |
| Weather Resistance | Yes |
| White Balance | Auto / Manual / ATW / Indoor / Outdoor |
| Warranty (Years) | 4 |