2.0 Megapixel Vandal Proof 20m IR Network Dome
Model:VSIP2MPVDIRV2
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Input/Output | 2 channel / 2 channel |
| Dimensions | Φ140mm×114mm |
| Electronic Shutter | 1/25s~1/100,000s |
| Frame Rate | 50HZ: 12.5fps (1600×1200), 12.5fps (1600×912), 25fps (1280×960), 25fps (1280×720) 60HZ: 15fps (1600×1200), 15fps (1600×912), 25fps (1280×960), 30fps (1280×720) |
| HD/SD Switchable | No |
| Image Resolution | 1600 x 1200 |
| Image Sensor | 1/3 ” Progressive Scan CMOS |
| Intelligent Alarm Functions | Motion Detection, Video Loss, Network Disconnect, IP address conflict, Storage exception |
| Lens | 2.7-9mm @ F1.2 Angle of view: 101°~30.4° |
| Min. Illumination | 0.5Lux @ F1.2, 0 Lux with IR on |
| Operationg temperature/Humidity | -10°C~60°C(14°F~140°F), Humidity 90% or less(non-condensing) |
| Power Supply | DC12V±10% / PoE (AC24V optional) |
| Protocols | TCP/IP, HTTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP/RTSP, PPPoE, SMTP, NTP (SNMP, HTTPS, FTP, SIP, SRTP, 802.1x, IPv6 optional ) |
| Storage | Support SD/SDHC, NAS(ISCSI optional) |
| Tri-Axis Mounting | Yes |
| Video Compression | H.264/MJPEG |
| Video Parameter | Saturation, Brightness, Contrast adjustable through client software or web browser |
| Weight | 1400g |
| Warranty (Years) | 0 |
| Downloads | None Available |
|---|