2.0 Megapixel Vandal Resistant IP Dome Camera
Model:VSIP2MPVDMINI3.6
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | N/A |
| Angle of View | 70° |
| Audio Compression | N/A |
| Audio Input | N/A |
| Backlight Compensation | BLC / HLC / DWDR |
| Bit Rate | H.264: 32K ~ 8192Kbps / MJPEG: 32K ~ 20480Kbps |
| Camera Style | Vandal Resistant Mini Dome |
| Chipset | - |
| Day/Night | Auto (Electronic) / Colour/B&W |
| Dimensions | Ø110 x 54mm |
| Effective Pixels | 1920 (H) x 1080 (V) |
| Electronic Shutter | Auto/Manual, 1/3 ~ 1/10000s |
| Frame Rate | 1080p/720p (1 ~ 25fps) |
| Gain Control | Auto/Manual |
| Image Sensor | 1/3” 2.0 Megapixel Exmor CMOS |
| Ingress Protection | IP66 |
| Lens | 3.6mm Fixed Lens |
| Maximum Infrared Range | N/A |
| Memory Slot | MicroSD slot up to 32GB |
| Minimum Illumination | 0.2 Lux at F1.6 (Colour) / 0.01 Lux at F1.6 (B&W) |
| Network Interface | RJ45 (10/100 Base-T) |
| Noise Reduction | 2D Digital Noise Reduction |
| Operating Environment | -10° to 60°C / RH90% (max) |
| Power Consumption | < 2.5W |
| Power Input | 12VDC / PoE (802.3af) |
| Resolution | 1080P(1920×1080) / 1.3MP (1280x960) / 720p (1280×720) |
| Signal Noise Ratio | > 50dB |
| Vandal Resistant | IK10 |
| Video Compression | H.264 / MJPEG |
| Video Output | N/A |
| Weight | 0.25kg |
| White Balance | Auto |
| Warranty (Years) | 2 |
| Downloads |
|---|
| Product Brochure (PDF) |