Professional Series 3.0MP Infrared Motorised Bullet
Model:VSIP3MPFBIRM2.8-12
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | N/A |
| Audio Interface | N/A |
| Bit Rate | H.264: 40K ~ 8192Kbps |
| Bit Rate Control | Constant bit rate (CBR) / Variable bit rate (VBR) |
| Camera Type | Bullet |
| Day/Night | Auto (ICR) / Colour / B&W |
| Dimensions | 72 x 80 x 213mm |
| DORI (Detect) | Wide: 62m / Tele: 175m |
| DORI (Identify) | Wide: 6m/ Tele: 18m |
| DORI (Observe) | Wide: 25m / Tele: 70m |
| DORI (Recognise) | Wide: 12m/ Tele: 35m |
| Edge Storage | MicroSD slot up to 128GB |
| Effective Pixels | 2048 (H) x 1536 (V) |
| Ethernet | RJ-45 (10/100 Base-T) |
| Field of View | 92° (wide) ~ 28° (tele) |
| Focus | Auto Focus |
| Frame Rate (Main) | 3.0MP (1 ~ 20fps) / 1080p and lower (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate (Sub) | D1 and lower (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate (Third) | N/A |
| Gain Control | Auto / Manual |
| Housing | Metal |
| Image Sensor | 1/3” 3.0 Megapixel Progressive Scan Aptina CMOS |
| Infrared System | 30m range |
| Ingress Protection | IP66 |
| Intelligent Functions | N/A |
| Interoperability | ONVIF, PSIA, CGI |
| IVS | No |
| Lens / Iris | 2.8 ~ 12mm F1.4 Motorised Lens with Fixed Iris |
| Lens Type | Motorised Varifocal |
| Lighting Compensation | BLC / HLC / DWDR |
| Max. Infrared Range | 30m |
| Max. Resolution | 3.0 Megapixel |
| Max. User Access | 10 Users / 20 Users |
| Min Illumination | 0.01 Lux at F1.4 (Colour) / 0 Lux at F1.4 (IR on) |
| Net Weight | 0.65kg |
| Noise Reduction | 3D DNR |
| Operating Conditions | -30° to 60°C / RH95% (max) |
| Pan/Tilt/Rotation | N/A |
| Picture Control | N/A |
| Power Consumption | < 8.5W |
| Power Supply | 12VDC / PoE (802.3af) |
| Resolution | Configurable from 3.0MP (2048 x 1536) to CIF (352 x 288) |
| S/N Ratio | > 50dB |
| Series | Professional Series |
| Streaming Method | Unicast / Multicast |
| Tri-Axis Mounting | No |
| Ultra Low Light | No |
| Vandal Resistance | N/A |
| Video Compression | H.264 / H.264H / MJPEG |
| Video Interface | N/A |
| White Balance | Auto / Manual |
| Warranty (Years) | 4 |