3.0 Megapixel 20m Infrared IP Bullet Camera (24V AC)
Model:VSIP3MPFBIRV2-24V
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | 2 ch. input / 1 ch. output |
| Angle of View | 82° (wide) ~ 25° (tele) |
| Audio Compression | G.711a / G.711u / PCM |
| Audio Input | 1 ch. Input / 1ch. Output |
| Backlight Compensation | BLC / HLC / DWDR |
| Camera Style | Weatherproof Bullet |
| Chipset | Ambarella |
| Day/Night | Auto (ICR) / Colour/B&W |
| Dimensions | Ø104 x 307mm |
| Effective Pixels | 2048 (H) x 1536 (V) |
| Electronic Shutter | Auto/Manual, 1/3 ~ 1/10000s |
| Frame Rate | 3.0MP (1 ~ 20fps), 1080p/720p (1 ~ 25fps) |
| Gain Control | Auto/Manual |
| Image Sensor | 1/3” 3.0 Megapixel Aptina CMOS |
| Ingress Protection | IP66 |
| Lens | 2.7 ~ 12mm Varifocal Lens |
| Maximum Infrared Range | 30m |
| Memory Slot | NA |
| Minimum Illumination | 0.01 Lux at F1.2 (Colour) / 0 Lux at F1.2 (IR on) |
| Network Interface | RJ45 (10/100 Base-T) |
| Noise Reduction | 3D Digital Noise Reduction |
| Operating Environment | -20° to 60°C / RH90% (max) |
| Power Consumption | < 7W |
| Power Input | 24VAC / PoE (802.3af) |
| Resolution | 3.0MP (2048×1536) / 1080p (1920×1080) / 720p (1280x720) |
| Signal Noise Ratio | > 50dB |
| Vandal Resistant | No |
| Video Compression | H.264 / MJPEG |
| Video Output | 1 channel, BNC (1.0Vp-p, 75 ohm) |
| Weight | 1.25kg |
| White Balance | Auto/Manual |
| Warranty (Years) | 2 |