3.0 Megapixel 30m Infrared IP Bullet Camera
Model:VSIP3MPFBMINIIR
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | N/A |
| Angle of View | 70° |
| Audio Compression | N/A |
| Audio Input | N/A |
| Backlight Compensation | BLC / HLC / DWDR |
| Bit Rate | H.264: 32K ~ 8192Kbps |
| Camera Style | Weatherproof Mini Bullet |
| Day/Night | Auto (ICR) / Colour/B&W |
| Dimensions | 70 x 66 x 160mm |
| Effective Pixels | 2048 (H) x 1536 (V) |
| Electronic Shutter | Auto/Manual, 1/3 ~ 1/10000s |
| Frame Rate | 3.0MP (1 ~ 20fps), 1080p/720p (1 ~ 25fps) |
| Gain Control | Auto/Manual |
| Image Sensor | 1/3” 3.0 Megapixel Aptina CMOS |
| Ingress Protection | IP66 |
| Lens | 3.6mm Fixed Lens |
| Maximum Infrared Range | 30m |
| Memory Slot | N/A |
| Minimum Illumination | 0.01 Lux at F1.2 (Colour) / 0.005 Lux at F1.2 (B&W) |
| Network Interface | RJ45 (10/100 Base-T) |
| Noise Reduction | 3D Digital Noise Reduction |
| Operating Environment | -20° to 60°C / RH95% (max) |
| Power Consumption | < 5W |
| Power Input | 12VDC / PoE (802.3af) |
| Record Resolution | 3.0MP (2048×1536) / 1080p (1920×1080) / 720p (1280x720) |
| Signal Noise Ratio | > 50dB |
| Vandal Resistant | No |
| Video Compression | H.264 / MJPEG |
| Video Output | N/A |
| Weight | 0.50kg |
| White Balance | Auto/Manual |
| Warranty (Years) | 2 |