3.0 Megapixel IP PTZ Dome Camera
Model:VSIP3MPPTZ
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | 7 ch. input / 2 ch. output |
| Angle of View | 58° (wide) ~ 3° (tele) |
| Audio Compression | G.711a / G.711u (32kbps) / PCM (128kbps) |
| Audio Input | 1 ch. Input / 1ch. Output |
| Backlight Compensation | BLC / HLC / WDR (100dB in 1080p) |
| Bit Rate | H.264: 56K ~ 8192Kbps / MJPEG: 56K ~ 20480Kbps |
| Camera Style | Weatherproof PTZ Dome |
| Chipset | - |
| Day/Night | Auto (ICR) / Colour/B&W |
| Dimensions | Ø222 x 322mm |
| Effective Pixels | 2048 (H) x 1536 (V) |
| Electronic Shutter | 1/1 ~ 1/30,000s |
| Frame Rate | 3.0MP (1 ~ 15fps), 1080p/720p (1 ~ 25fps) |
| Gain Control | Auto/Manual |
| Image Sensor | 1/3” 3.0 Megapixel CMOS |
| Ingress Protection | IP67 |
| Lens | 4.7 ~ 94mm (20x Optical Zoom) |
| Maximum Infrared Range | N/A |
| Memory Slot | MicroSD slot up to 32GB |
| Minimum Illumination | 0.05 Lux at F1.6 (Colour) / 0.005 Lux at F1.6 (B&W) |
| Network Interface | RJ45 (10/100 Base-T) |
| Noise Reduction | 2D / 3D Digital Noise Reduction |
| Operating Environment | -20° to 60°C / RH90% (max) |
| Power Consumption | 15W / 40W (Heater on) |
| Power Input | AC 24V/3A |
| Resolution | 3.0MP (2048×1536) / 1080p (1920×1080) / 720p (1280x720) |
| Signal Noise Ratio | > 50dB |
| Vandal Resistant | No |
| Video Compression | H.264 / MJPEG |
| Video Output | 1 channel, BNC (1.0Vp-p, 75?) |
| Weight | 5.0kg |
| White Balance | Auto / ATW / Indoor / Outdoor / Manual |
| Warranty (Years) | 2 |
| Downloads |
|---|
| Product Brochure (PDF) |