3.0 Megapixel 150m Infrared IP PTZ Dome Camera
Model:VSIP3MPPTZIRV2
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | 7 ch. input / 2 ch. output |
| Angle of View | 55.4° (wide) ~ 2.9° (tele) |
| Audio Compression | G.711a / G.711u / PCM |
| Audio Input | 1 ch. Input / 1ch. Output |
| Backlight Compensation | BLC / HLC / WDR (120dB) |
| Bit Rate | H.264: 56K ~ 8192Kbps |
| Camera Style | Weather Resistant PTZ Dome |
| Camera Type | PTZ Dome |
| Day/Night | Auto (ICR) / Colour / B&W |
| Dimensions | Ø252 x 384.3mm |
| Effective Pixels | 2048 (H) x 1536 (V) |
| Electronic Shutter | Auto / Manual (1/1 ~ 1/30000s) |
| Frame Rate - Main | 3.0MP (1 ~ 15fps) / 1080p and lower (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate - Sub | D1 and lower (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate - Third | N/A |
| Gain Control | Auto / Manual |
| Image Sensor | 1/3” 3.0 Megapixel Progressive Scan CMOS |
| Ingress Protection | IP66 |
| Lens | 4.7 ~ 94mm F1.6 ~ F3.5 Motorised Lens |
| Lens Type | Motorised Varifocal |
| Max. Resolution | 3.0 Megapixel |
| Maximum Infrared Range | 150m |
| Memory Slot | MicroSD slot up to 64GB |
| Minimum Illumination | 0.05 Lux at F1.6 (Colour) / 0 Lux at F1.6 (IR on) |
| Network Interface | RJ45 (10/100 Base-T) |
| Noise Reduction | 2D / 3D Ultra Digital Noise Reduction |
| ONVIF Conformance | Profile S Compliant |
| Operating Environment | -40° to 70°C / RH90% (max) |
| Power Consumption | 20W / 43W (IR & Heater on) |
| Power Input | 24VAC |
| PTZ Manual Speed | Pan: 0.1 ~ 200°/s; Tilt: 0.1 ~ 120°/s |
| PTZ Mode | 5 Pattern, 8 Tour, Auto Pan, Auto Scan |
| PTZ Pan / Tilt Range | Pan: 0 ~ 360° (endless) / Tilt: -10 ~ 90° / Auto-flip 180° |
| PTZ Preset Speed | Pan: 240°/s; Tilt: 200°/s |
| PTZ Presets | Up to 80 |
| PTZ Speed Setup | Human oriented speed & focal length adaptation |
| PTZ Start-up Action | Auto-restore to previous PTZ/lens status |
| Signal Noise Ratio | > 50dB |
| Smart Functions | N/A |
| Vandal Resistant | N/A |
| Video Compression | H.264 / MJPEG |
| Video Output | 1 channel, BNC (1.0Vp-p, 75 ohm) |
| Video Resolution | Configurable from 3.0MP (2048 x 1536) to CIF (352 x 288) |
| Weight | 6.75kg |
| White Balance | Auto / ATW / Indoor / Outdoor / Manual |
| Warranty (Years) | 4 |