3.0 Megapixel 20m Infrared IP Dome Camera
Model:VSIP3MPVDIRM
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | 1 ch. input / 1 ch. output |
| Angle of View | 86.5° (wide) ~ 28.6° (tele) |
| Audio Compression | G.711a / G.711u / PCM |
| Audio Input | 1 ch. Input / 1ch. Output |
| Backlight Compensation | BLC / HLC / DWDR |
| Bit Rate | H.264: 32K ~ 8192Kbps |
| Camera Style | Weather/Vandal Resistant Dome |
| Camera Type | Dome |
| Day/Night | Auto (ICR) / Colour / B&W |
| Dimensions | Ø151 x 119mm |
| Effective Pixels | 2048 (H) x 1536 (V) |
| Electronic Shutter | Auto / Manual (1/3 ~ 1/10000s) |
| Frame Rate - Main | 3.0MP (1 ~ 20fps) / 1080p and lower (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate - Sub | D1 and lower (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate - Third | N/A |
| Gain Control | Auto / Manual |
| Image Sensor | 1/3” 3.0 Megapixel Progressive Scan Aptina CMOS |
| Ingress Protection | IP66 |
| Lens | 3 ~ 9mm F1.2 Motorised Lens with Auto Iris (DC) |
| Lens Type | Motorised Varifocal |
| Max. Resolution | 3.0 Megapixel |
| Maximum Infrared Range | 20m |
| Memory Slot | MicroSD slot up to 64GB |
| Minimum Illumination | 0.1 Lux at F1.2 (Colour) / 0 Lux at F1.2 (IR on) |
| Network Interface | RJ45 (10/100 Base-T) |
| Noise Reduction | 3D Digital Noise Reduction |
| ONVIF Conformance | Profile S Compliant |
| Operating Environment | -20° to 60°C / RH90% (max) |
| Power Consumption | < 8.5W |
| Power Input | 12VDC / 24VAC / PoE (802.3af) |
| Signal Noise Ratio | > 50dB |
| Smart Functions | N/A |
| Tri-Axis Mounting | No |
| Vandal Resistant | IK10 |
| Video Compression | H.264 / MJPEG |
| Video Output | 1 channel, BNC (1.0Vp-p, 75 ohm) |
| Video Resolution | Configurable from 3.0MP (2048 x 1536) to CIF (352 x 288) |
| Weight | 1.25kg |
| White Balance | Auto |
| Warranty (Years) | 4 |