3.0 Megapixel Infrared Motorised Dome
Model:VSIP3MPVDIRM2.8-12
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | N/A |
| Angle of View | 92° (wide) ~ 28° (tele) |
| Audio Compression | N/A |
| Audio Input | N/A |
| Backlight Compensation | BLC / HLC / DWDR |
| Bit Rate | H.264: 56K ~ 6144Kbps |
| Camera Style | Weather/Vandal Resistant Dome |
| Camera Type | Dome |
| Day/Night | Auto (ICR) / Colour / B&W |
| Dimensions | Ø122 x 89mm |
| Effective Pixels | 2304 (H) x 1296 (V) |
| Electronic Shutter | Auto / Manual (1/3 ~ 1/10000s) |
| Frame Rate - Main | 3.0MP (1 ~ 20fps) / 1080p and lower (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate - Sub | D1 and lower (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate - Third | N/A |
| Gain Control | Auto / Manual |
| Image Sensor | 1/3” 3.0 Megapixel Progressive Scan Aptina CMOS |
| Ingress Protection | IP67 |
| Lens | 2.8 ~ 12mm F1.4 Motorised Lens with Fixed Iris |
| Lens Type | Motorised Varifocal |
| Max. Resolution | 3.0 Megapixel |
| Maximum Infrared Range | 30m |
| Memory Slot | MicroSD slot up to 128GB |
| Minimum Illumination | 0.01 Lux at F1.4 (Colour) / 0 Lux at F1.4 (IR on) |
| Network Interface | RJ45 (10/100 Base-T) |
| Noise Reduction | 3D Digital Noise Reduction |
| ONVIF Conformance | ONVIF, PSIA, CGI Compliant |
| Operating Environment | -30° to 60°C / RH95% (max) |
| Power Consumption | < 8.5W |
| Power Input | 12VDC / PoE (802.3af) |
| Signal Noise Ratio | > 50dB |
| Smart Functions | N/A |
| Tri-Axis Mounting | Yes |
| Vandal Resistant | IK10 |
| Video Compression | H.264 / H.264B / H.264H / MJPEG |
| Video Output | N/A |
| Video Resolution | Configurable from 3.0MP (2304 x 1296) to CIF (352 x 288) |
| Weight | 0.50kg |
| White Balance | Auto / Manual |
| Warranty (Years) | 4 |