3.0 Megapixel Vandal Resistant IP Dome Camera
Model:VSIP3MPVDMINI3.6
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | N/A |
| Angle of View | 70° |
| Audio Compression | N/A |
| Audio Input | N/A |
| Backlight Compensation | BLC / HLC / DWDR |
| Bit Rate | H.264: 32K ~ 8192Kbps |
| Camera Style | Vandal Resistant Mini Dome |
| Camera Type | Dome |
| Day/Night | Auto (Electronic) / Colour/B&W |
| Dimensions | Ø110 x 54mm |
| Effective Pixels | 2048 (H) x 1536 (V) |
| Electronic Shutter | Auto/Manual, 1/3 ~ 1/10000s |
| Frame Rate - Main | 3.0MP (1 ~ 20fps), 1080p/720p (1 ~ 25fps) |
| Gain Control | Auto/Manual |
| Image Sensor | 1/3” 3 Megapixel Aptina CMOS |
| Ingress Protection | IP66 |
| Lens | 3.6mm Fixed Lens |
| Lens Type | Fixed |
| Max. Resolution | 3.0 Megapixel |
| Maximum Infrared Range | N/A |
| Memory Slot | MicroSD slot up to 64GB |
| Minimum Illumination | 0.1 Lux at F1.2 (Colour) |
| Network Interface | RJ45 (10/100 Base-T) |
| Noise Reduction | 3D Digital Noise Reduction |
| Operating Environment | -20° to 60°C / RH95% (max) |
| Power Consumption | < 3W |
| Power Input | 12VDC / PoE (802.3af) |
| Record Resolution | 3.0MP (2048×1536) / 1080p (1920×1080) / 720p (1280x720) |
| Signal Noise Ratio | > 50dB |
| Tri-Axis Mounting | No |
| Vandal Resistant | IK10 |
| Video Compression | H.264 / MJPEG |
| Video Output | N/A |
| Weight | 0.25kg |
| White Balance | Auto/Manual |
| Warranty (Years) | 4 |