Professional Series 4.0MP WDR Infrared Motorised Bullet
Model:VSIP4MPFBIRM2.8-12
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | N/A |
| Audio Interface | N/A |
| Bit Rate | H.264: 24K ~ 8192Kbps |
| Bit Rate Control | Constant bit rate (CBR) / Variable bit rate (VBR) |
| Camera Type | Bullet |
| Day/Night | Auto (ICR) / Colour / B&W |
| Dimensions | 213 x 72 x 80mm |
| DORI (Detect) | Wide: 68m/ Tele: 193m |
| DORI (Identify) | Wide: 7m/ Tele: 19m |
| DORI (Observe) | Wide: 27m/ Tele: 77m |
| DORI (Recognise) | Wide: 14m/ Tele: 39m |
| Edge Storage | MicroSD slot up to 128GB |
| Effective Pixels | 2688 (H) x 1520 (V) |
| Ethernet | RJ-45 (10/100 Base-T) |
| Field of View | 100° (wide) ~ 35° (tele) |
| Focus | Auto Focus |
| Frame Rate (Main) | 4.0MP (1~20fps) / 3.0MP (1~25/30fps) |
| Frame Rate (Sub) | D1 (1~25/30fps) |
| Frame Rate (Third) | N/A |
| Gain Control | Auto / Manual |
| Housing | Metal |
| Image Sensor | 1/3” 4.0 Megapixel Progressive Scan CMOS |
| Infrared System | 60m range |
| Ingress Protection | IP67 |
| Intelligent Functions | Motion Detection, Region of Interest, Privacy Masking, Smart Infrared |
| Interoperability | ONVIF, PSIA, CGI |
| IVS | No |
| Lens / Iris | 2.8 ~ 12mm F1.4 Motorised Lens with Fixed Iris |
| Lens Type | Motorised Varifocal |
| Lighting Compensation | BLC / HLC / WDR (120dB) |
| Max. Infrared Range | 60m |
| Max. Resolution | 4.0 Megapixel |
| Max. User Access | 10 Users / 20 Users |
| Min Illumination | 0.1 Lux at F1.4 (Colour) / 0 Lux at F1.4 (IR on) |
| Net Weight | 0.685kg |
| Noise Reduction | 3D DNR |
| Operating Conditions | -30° to 60°C / RH95% (max) |
| Pan/Tilt/Rotation | Pan:0° ~360 °; Tilt:0° ~90°; Rotation:0° ~360° |
| Picture Control | Mirror / Flip (0°, 90°, 180°, 270°) |
| Power Consumption | < 13W |
| Power Supply | 12VDC / PoE (802.3af) |
| Resolution | Configurable from 4.0MP (2560 x 1440) to CIF (352 x 288) |
| S/N Ratio | > 50dB |
| Series | Professional Series |
| Streaming Method | Unicast / Multicast |
| Tri-Axis Mounting | No |
| Ultra Low Light | No |
| Vandal Resistance | N/A |
| Video Compression | H.264 / H.264+ |
| Video Interface | N/A |
| White Balance | Auto / Natural / Street Lamp / Outdoor / Manual |
| Warranty (Years) | 4 |