4.0 Megapixel 360° Fisheye Dome
Model:VSIP4MPFE
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | 1 ch. input / 1 ch. output |
| Angle of View | 180° |
| Audio Compression | G.711a / G.711u / PCM |
| Audio Input | 1 ch. Input / 1ch. Output (built-in mic) |
| Backlight Compensation | BLC / HLC / DWDR |
| Bit Rate | H.264: 20K ~ 8192Kbps |
| Camera Style | Vandal Resistant Fisheye Dome |
| Camera Type | Fisheye Dome |
| Day/Night | Electronic / Colour / B&W |
| Dewarping Modes | Original / 360° Panorama / Dual 180° Panorama / Overview + 3 Views / Quad View / Virtual PTZ |
| Dimensions | Ø110 x 54mm |
| Effective Pixels | 2592 (H) x 1520 (V) |
| Electronic Shutter | Auto / Manual (1/3 ~ 1/10000s) |
| Fisheye Correction Modes | TBA |
| Frame Rate - Main | 4.0MP (1~15fps) / 3.0MP and lower (1~25fps) |
| Frame Rate - Sub | D1 and lower (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate - Third | N/A |
| Gain Control | Auto / Manual |
| Image Sensor | 1/3” 4.0 Megapixel Progressive Scan CMOS |
| Ingress Protection | N/A |
| Lens | 1.18mm F2.0 Fixed Circular Fisheye Lens |
| Lens Type | Fixed |
| Max. Resolution | 4.0 Megapixel |
| Maximum Infrared Range | N/A |
| Memory Slot | MicroSD slot up to 64GB |
| Minimum Illumination | 0.01 Lux at F2.0 (Colour) / 0.001 Lux at F2.0 (B&W) |
| Network Interface | RJ45 (10/100 Base-T) |
| Noise Reduction | 3D Digital Noise Reduction |
| ONVIF Conformance | ONVIF, PSIA, CGI Compliant |
| Operating Environment | -30° to 60°C / RH95% (max) |
| Power Consumption | < 6W |
| Power Input | 12VDC / PoE (802.3af) |
| Signal Noise Ratio | > 50dB |
| Smart Functions | N/A |
| Tri-Axis Mounting | No |
| Vandal Resistant | IK10 |
| Video Compression | H.264 / MJPEG |
| Video Output | N/A |
| Video Resolution | Configurable from 4.0MP (2592 x 1520) to CIF (352 x 288) |
| Weight | 0.25kg |
| White Balance | Auto / Manual |
| Warranty (Years) | 4 |