4.0 Megapixel Infrared Motorised Dome Camera
Model:VSIP4MPVDIRM-VSBKTA138
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | 1 ch. input / 1 ch. output |
| Angle of View | 100° (wide) ~ 33° (tele) |
| Audio Compression | G.711a / G.711u / AAC |
| Audio Input | 1 ch. Input / 1ch. Output |
| Backlight Compensation | BLC / HLC / WDR (120dB) |
| Bit Rate | H.264: 32K ~ 10Mbps |
| Camera Style | Weather/Vandal Resistant Dome |
| Camera Type | Dome |
| Day/Night | Auto (ICR) / Colour / B&W |
| Dimensions | Ø159 x 118mm |
| Effective Pixels | 2688 (H) x 1520 (V) |
| Electronic Shutter | Auto / Manual (1/3 ~ 1/10000s) |
| Frame Rate - Main | 4.0MP (1~20fps) / 3.0MP and lower (1~25fps) |
| Frame Rate - Sub | D1 and lower (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate - Third | 720p and lower (1~5fps WDR on) / (1~18fps WDR off) |
| Gain Control | Auto / Manual |
| Image Sensor | 1/3” 4.0 Megapixel Progressive Scan CMOS |
| Ingress Protection | IP67 |
| Lens | 2.7 ~ 12mm F1.4 Motorised Lens with Auto Iris (DC) |
| Lens Type | Motorised Varifocal |
| Max. Resolution | 4.0 Megapixel |
| Maximum Infrared Range | 50m |
| Memory Slot | MicroSD slot up to 128GB |
| Minimum Illumination | 0.01 Lux at F1.4 (Colour) / 0 Lux at F1.4 (IR on) |
| Network Interface | RJ45 (10/100 Base-T) |
| Noise Reduction | 3D Digital Noise Reduction |
| ONVIF Conformance | ONVIF, PSIA, CGI Compliant |
| Operating Environment | -40° to 60°C / RH95% (max) |
| Power Consumption | < 10W |
| Power Input | 12VDC / 24VAC (optional) / PoE (802.3af) |
| Signal Noise Ratio | > 50dB |
| Smart Functions | Scene Change / Face Detection |
| Tri-Axis Mounting | Yes |
| Vandal Resistant | IK10 |
| Video Compression | H.264 / H.264B / H.264H / MJPEG |
| Video Output | 1 channel, BNC (1.0Vp-p, 75 ohm) |
| Video Resolution | Configurable from 4.0MP (2560 x 1440) to CIF (352 x 288) |
| Weight | 0.80kg |
| White Balance | Auto / Manual |
| Warranty (Years) | 4 |
| Downloads | None Available |
|---|