Ultimate Series 4.0MP Infrared Motorised Dome (+Heater)
Model:VSIP4MPVDIRMH
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | 1 ch. input / 1 ch. output |
| Audio Interface | Built-in Microphone / Compression: G.711a / G.711u / AAC |
| Bit Rate | H.264: 32K ~ 10Mbps |
| Bit Rate Control | Constant bit rate (CBR) / Variable bit rate (VBR) |
| Camera Type | Dome |
| Day/Night | Auto (ICR) / Colour / B&W |
| Dimensions | Ø159 x 118mm |
| Edge Storage | MicroSD slot up to 128GB |
| Effective Pixels | 2688 (H) x 1520 (V) |
| Ethernet | RJ-45 (10/100 Base-T) |
| Field of View | 100° (wide) ~ 33° (tele) |
| Focus | Motorised Varifocal |
| Frame Rate (Main) | 4.0MP (1~20fps) / 3.0MP and lower (1~25fps) |
| Frame Rate (Sub) | D1 and lower (1 ~ 25fps) |
| Frame Rate (Third) | 720p and lower (1~5fps WDR on) / (1~18fps WDR off) |
| Gain Control | Auto / Manual |
| Housing | Polycarbonate Dome |
| Image Sensor | 1/3” 4.0 Megapixel Progressive Scan CMOS |
| Infrared System | 50m range |
| Ingress Protection | IP67 |
| Intelligent Functions | Tripwire / Intrusion / Scene Change / Face Detection |
| Interoperability | ONVIF, PSIA, CGI |
| IVS | No |
| Lens | 2.7 ~ 12mm F1.4 Motorised Lens with Auto Iris (DC) |
| Lens Type | Motorised Varifocal |
| Lighting Compensation | BLC / HLC / WDR (120dB) |
| Max. Infrared Range | 50m |
| Max. Resolution | 4.0 Megapixel |
| Max. User Access | 10 Users / 20 Users |
| Min Illumination | 0.01 Lux at F1.4 (Colour) / 0 Lux at F1.4 (IR on) |
| Net Weight | 0.80kg |
| Noise Reduction | 3D DNR |
| Operating Conditions | -40° to 60°C / RH95% (max) |
| Pan/Tilt/Rotation | N/A |
| Picture Control | N/A |
| Power Consumption | < 10W |
| Power Supply | 12VDC / 24VAC (optional) / PoE (802.3af) |
| Resolution | Configurable from 4.0MP (2560 x 1440) to CIF (352 x 288) |
| RS485 | N/A |
| S/N Ratio | > 50dB |
| Series | Ultimate Series |
| Streaming Method | Unicast / Multicast |
| Tri-Axis Mounting | Yes |
| Ultra Low Light | No |
| Vandal Resistance | IK10 |
| Video Compression | H.264 / H.264B / H.264H / MJPEG |
| Video Interface | N/A |
| White Balance | Auto / Manual |
| Warranty (Years) | 4 |