4.0 Megapixel WDR Infrared Fixed Mini Dome (2.8mm)
Model:VSIP4MPVDMINIIRC2.8
Overview
| Specifications | |
|---|---|
| Alarm Interface | N/A |
| Angle of View | 110° |
| Audio Compression | N/A |
| Audio Input | N/A |
| Backlight Compensation | BLC / HLC / WDR (120dB) |
| Bit Rate | H.264: 32K ~ 10Mbps |
| Camera Style | Weather/Vandal Resistant Mini Dome |
| Camera Type | Dome |
| Day/Night | Auto (ICR) / Colour / B&W |
| Dimensions | Ø106 x 94mm |
| Effective Pixels | 2688 (H) x 1520 (V) |
| Electronic Shutter | Auto / Manual (1/3 ~ 1/100000s) |
| Frame Rate - Main | 4.0MP (1~20fps) / 3.0MP and lower (1~25fps) |
| Frame Rate - Sub | D1 and lower (1 ~ 20fps) |
| Frame Rate - Third | 720p and lower (1 ~ 20fps) |
| Gain Control | Auto / Manual |
| Image Sensor | 1/3” 4.0 Megapixel Progressive Scan CMOS |
| Ingress Protection | IP67 |
| Lens | 2.8mm F2.0 Fixed Lens |
| Lens Type | Fixed |
| Max. Resolution | 4.0 Megapixel |
| Maximum Infrared Range | 50m |
| Memory Slot | N/A |
| Minimum Illumination | 0.01 Lux at F2.0 (Colour) / 0 Lux at F2.0 (IR on) |
| Network Interface | RJ45 (10/100 Base-T) |
| Noise Reduction | 3D Digital Noise Reduction |
| ONVIF Conformance | ONVIF, PSIA, CGI Compliant |
| Power Consumption | < 3.7W |
| Power Input | 12VDC / PoE (802.3af) |
| Signal Noise Ratio | > 50dB |
| Smart Functions | Face Detection / Scene Change |
| Tri-Axis Mounting | Yes |
| Vandal Resistant | N/A |
| Video Compression | H.264 / H.264B / H.264H / MJPEG |
| Video Output | N/A |
| Video Resolution | Configurable from 4.0MP (2688 x 1520) to CIF (352 x 288) |
| Weight | 0.47kg |
| White Balance | Auto / Sunny / Night / Outdoor / Customised |
| Warranty (Years) | 4 |